#

NROL-111 | MINOTAUR

Görev Adı : NROL-111

Fırlatma Zamanı : 15 Haziran 2021 16.35 | 13.35 UTC

Şirket : Northop Grumman

Müşteri : Ulusal Keşif Ofisi (NRO)

Roket : Minotaur 1

Rampa : LP-0B, Wallops Uçuş Tesisi, Virginia, ABD

Yük Kütlesi : Gizli uydu olduğu için bilinmiyor

Yük Amacı : Gizli olduğu için bilinmiyor – askeri

Yörünge : Alçak Dünya Yörüngesi – LEO

Hava Durumu : Şu anda hava durumu bilgisi mevcut değil

Bu fırlatma : 12. Minotaur fırlatması | 2021 içinde tüm dünyada 54. yörünge denemesi

İzle : Uzay Çağında Yolculuk | Resmi yayın

Tüm Bunlar Ne Anlama Geliyor

Ulusal Keşif Ofisi (NRO), bir sonraki askeri uydusunu yörüngeye göndermek için Northop Grumman’ın Minotaur 1 roketini kullanacak. Amerikan ordusunun uzay alanındaki gücünü daha da arttıracak bu görevdeki yük hakkında doğası gereği çok fazla bilgi bulunmuyor. Türkiye saatiyle 14.00’da başlayacak görevi türkçe olarak kanalımızdan izleyebilirsiniz.

NROL-111 Nedir?

NROL-111 yükünün görevi hakkında kamuya açık herhangi bir bilgi bulunmasa da, muhtemelen diğer NRO uydularıyla aynı amaca sahiptir. Bu amaçlar temel olarak, Amerika Birleşik Devletleri için gözetleme ve keşif ile yeni ve ileri teknolojinin kullanılması ve test edilmesini içeriyor. Minotaur I roketinin düşük yük kapasitesi, NROL-111 yükünün Falcon 9 ve Delta Heavy roketlerinde fırlatılan NRO yükünden daha küçük ve daha hafif olması gerektiğini gösteriyor.

Minotaur 1 Nedir?

Minotaur I, ABD Hava Kuvvetleri’nin Yörünge/Yörünge Altı Programı (OSP) için geliştirilmiş, Amerikan yapımı fırlatma aracıdır. Minuteman katı roket motorlarının çeşitlerini kullanması onun kıtalararası balistik füze olduğunu gösterirken, 185 km’lik alçak dünya yörüngesine (LEO) 580 kg yük götürelebilir. 2000’in başlarindaki ilk uçuştan, en son 2013’teki son uçuşuna kadar uzanan uzun bir uçuş geçmişine sahip olmakla beraber; eğer bu görev de başarılı olursa %100 başarı oranını korumaya devam edecek.

Minotaur 1 kalkış esnasında | Credit: NASA

Bazen muz kabuğu roketi olarak adlandırılan Minotaur I, havalandıktan hemen sonra muz gibi soyulan sarı bir termal korumaya sahiptir. Termal koruma, rampaya sıkıca bağlı olduğu için havalanmadan hemen sonra muz kabuğu gibi soyulur.

İlk Aşama

Minotaur I fırlatma aracının ilk aşaması, Thiokol katı roket motorunu kullanan M55A1 aşamasıdır. Thiokol motoru 792 kN itme gücü üretebilir ve sadece 61 saniyelik bir yanma süresine sahiptir. Minotaur I’in şuan kullanılan roketlere göre daha fazla aşama içermesinin temel sebebi de budur. 7.50 metre uzunluğunda ve 1.68 metre çapındadır.

İkinci Aşama

Minotaur I, 1950’lerin başında Minuteman roketlerinde de kullanılan SR19 ikinci aşamasını kullanır. SR19, 267 kN itme gücü üretebilen ve 72 saniye boyunca yanabilen bir motora sahiptir. 4,12 m yüksekliğe ve 1,33 m genişliğe sahiptir.

Üçüncü Aşama

Minotaur I roketinde kullanılan üçüncü aşama Orion-50XL’dir. Orion-50 vakumla optimize edilmiş katı roket itici üst aşama olmakla beraber, 74 saniyelik bir yanma süresi ile 160 kN itme gücü üretebilir.

Dördüncü Aşama

Minotaur I fırlatma aracındaki son aşama, Orion 38 dördüncü aşamasıdır. Orion 38, çeşitli Minotaur araçlarında kullanılan, 34 kN itme gücüne ve 68 saniyelik yanma süresine sahiptir.