#

Astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Yeni Güneş Panellerini Takıyor!

Sefer 65 astronotları 16 Haziran ve 20 Haziran’da olmak üzere iki uzay yürüyüşü gerçekleştirecek. Bu iki yürüyüşte de amaç UUİ(Uluslararası Uzay İstasyonu)’ye elektrik sağlayacak yeni güneş panellerini takmak .

Yeni Güneş Panelleri

Aklınızda şöyle bir soru olabilir “Neden yeni panellere ihtiyaç duyuluyor ?”. Şuanda UUİ ‘de bulunan dört panel çiftleri 21, 15 ,14 ve 12 yaşında ki bu panellerin ömrü 15 yıl. Ve beklendiği üzere panellerde bozulmalar gerçekleşiyor. Özellikle UUİ ‘yi daha yıllarca yörüngede tutmak istiyorsanız (NASA başkanı Bill Nelson, dün St. Petersburg’ da düzenlenen ve büyük uzay ajanslarının katıldığı GLEX2021′ de UUİ’ yi 2030′ a kadar faal tutmak istediğini söyledi) bu paneller sizi pek götürmez.

Uluslararası Uzay İstasyonu ve güneş panelleri (25 Mart 2009)

İşte iROSA( ISS Roll-Out Solar Arrays) adlı yeni panellerimiz de bu noktada yardıma geliyor. Boeing tarafından üretilecek paneller, UUİ’ nin elektrik kapasitesini önemli miktarda artıracak. UUİ’ nin şu anki 8 güneş paneli normalde toplam 250 kiloWatt üretecek şekilde tasarlanmıştı. Fakat dediğimiz gibi artık yaşlandılar, sadece 160 kiloWatt üretebiliyorlar ve bu istasyona pek yetmiyor. Gelecek her yeni panel ise 20 kiloWatt ‘tan fazla elektrik üretecek ve bunlardan altı tane olması planlanıyor. Yani toplamda 120 kiloWatt fazladan elektriğimiz olacak.

Alt yüklenici DSS(Deployable Space Systems) çalışanları ve iROSA

Yeni paneller eski panellerin bir kısmını örteceği için ise eski sekiz panel artık sadece 95 kiloWatt elektrik üretebilecek. Fakat sonuç olarak toplamda 215 kiloWatt elektrik üretilecek ! Yeni panellerimiz, her görevde iki tane olmak üzere bu yıl yapılacak 3 SpaceX kargo görevi ile istasyona taşınacak. CRS-22 ile giden iki panelden birinin kurulumu da bugün ki uzay yürüyüşü ile gerçekleşecek.

Yeni paneller takıldıktan sonra Uluslararası Uzay İstasyonu

Uzay Yürüşün’de Neler Olacak?

Bu uzay yürüyüşünü UUİ’ ye SpaceX’ in Crew-2 görevi ile gelmiş ESA astronotu Thomas Pesquet ve NASA astronotu Shane Kimbrough gerçekleştirecek.

Thomas Pesquet (solda) ve Shane Kimbrough (sağda)

Yürüyüşten önce de bolca hazırlık yapıldı. İlk Canadarm2 robotik kolu panelleri Dragon’un “Trunk”, yani aracın arka kısmındaki basınçsız kargo bölmesinden çıkardı. Ardından istasyonun büyük güneş panelleri, istasyonun fazla ısınmasını önleyen radyatörleri gibi hayati parçalarının bulunduğu iskeledeki çok önemli bir araca taşıdı. Bu araç Mobil Taşıma Vagonu, bu tren benzeri yapıya yerleştirilen paneller yavaşça istasyonun uç kısmına taşındı(Bu sırada Canadarm2′ de taşınmış oldu).

iROSA CRS-22’nin “Trunk” bölmesinden çıkarılırken

Ve artık uzay yürüyüşü vakti geldi! Astronotlar Quest hava kilidinden çıkacak, ardından Thomas önden ,UUİ’ nin iskelesi üzerinden panellerin bulunduğu yere doğru yol alacak. O sırada Shane kullanacakları malzemeleri alarak Thomas’ı takip edecek ve panellerin orada buluşacaklar. Buluştuktan sonra çeşitli hazırlıklar yapılacak ve paket halinde bulunan iki panelden, kurulumunu yapacakları paneli ayıracaklar. Ve ayrılan panelin UUİ ile kritik bağlantılarını kurduktan sonra usulca panelin açılışını izleyecekler 🙂 Son kontroller yapılıp, her şeyin iyi çalıştığı anlaşıldığı zamansa tekrar Quest’e dönecekler, ve istasyona girecekler. Ayrıca yine bu ekip dört gün sonra diğer panelin de kurulumunu yapmak için tekrar uzay yürüyüşü gerçekleştirecek.

Uzay yürüyüşü şuan gerçekleşmekte, buradan yayınını izleyebilirsiniz.

Yok ben o kadar uzun izleyemem derseniz, sizi şöyle özet animasyonuna alalım 🙂

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler<3 umarım bilgilenmişsinizdir!!