#

Shenzhou 12 | Long March 2F

Görev Adı : Shenzhou 12

Fırlatma Zamanı : 17 Haziran 2021 04.22 | 01.22 UTC

Şirket : China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) (Roket)

Müşteri : Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA)

Roket : Long March 2F

Rampa : SLS-1, Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi, Çin

Yük Kütlesi : Maksimum 8.400 kg

Yük Amacı : 3 taykonotu Çin Uzay İstasyonu’nun ilk modülü olan Tianhe’ye taşımak

Yörünge : Alçak Dünya Yörüngesi – LEO

Hava Durumu : Şu anda hava durumu bilgisi mevcut değil

Bu fırlatma : 15. Long March 2F fırlatması | 7. Çin Mürettebatlı Görevi | 2021 içinde tüm dünyada 55. yörünge denemesi

İzle : :/

Tüm Bunlar Ne Anlama Geliyor

Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA), 17 Haziran 2021’de Shenzhou 12 görevi kapsamında Long March 2F roketiyle birlikte Çin Uzay İstasyonu (CSS)’in ilk modülü olan Tianhe’ye 3 taykonot taşıyacak. Çin’in bundan önceki insanlı görevi bundan 4 yıl önce 2016 yılında olmuştu. Aynı zamanda Çin’in 7. insanlı görevi.

Shenzhou 12 görevi nedir?

Shenzhou 12, Çin’in şu anda yapım aşamasında olan uzay istasyonunun ilk modülü olan Tianhe’ye ilk mürettebatlı görev olacak. Tianhe’ye gidecek 3 taykonot 17 Haziran 2021’de fırlatılıp Eylül 2021’de Dünya’ya dönerek 90 günlük bir görev gerçekleştirmesi bekleniyor.

Görevin başlangıçta 10 Haziran’da başlaması planlanıyordu. Ancak uzay istasyonuna ilk kargo görevi olan Tianzhou 2’de yaşanan gecikme 1 haftalık bir ertelemeye sebep oldu. Ayrıca Tianzhou 2’nin taşıdığı 4.250 kg’lık kargo da temel olarak bu taykonotlar için malzemeleri içeriyordu.

Mürettebatın temel amacıysa Tianhe’deyken teknik doğrulamalar, onarım ve bakım yapmak. Ayrıca mürettebat istasyonun dışına çıkıp EVA’da gerçekleştirecek. 3 ay sürecek bu görev aynı zamanda Çin’in en uzun insanlı görevi olacak, bundan önceki rekor 33 gün ile Shenzhou 11 ekibi tarafından 2016’da kırıldı.

Bu görevin başka bir özel yanı ise, Mayıs 2000’den bu yana ilk defa farklı uzay istasyonlarında aynı anda insan bulunması olacak. Bu en son STS-101 ile ISS’te, Soyuz TM-30 ile Mir’de olmuştu.

Shenzhou Uzay Aracı

Shenzhou uzay aracı (‘ilahi gemi’ anlamına gelir), tasarım ve teknoloji olarak büyük ölçüde Soyuz’un tasarımını temel alsada soyuzdan çok daha büyüktür. Uzay aracı ilk uçuşunu Kasım 1999’da yaptı, 4 yıl sonra ise ilk mürettebatını taşıyarak Çin’i insan taşıyabilen 3. ülke halini getirdi.

Uzay aracının temel olarak 3 ana parçası vardır: yörünge modülü, iniş kapsülü ve servis modülü. Yörünge modülü, deneyleri ve ekipmanları depolamak gibi işlevlere sahiptir. İniş modülü uzay aracının ortasındadır; mürettebatın fırlatma ve iniş esnasında oturduğu yer burasıdır. Servis modülü ise Shenzhou’nun çalışması için gerekli olan yaşam destek sistemleri, güneş paneli gibi hayati şeylere sahiptir.

China Space Statiton (CSS)

CSS, şu anda LEO’da yapım aşamasında olan bir uzay istasyonudur. Tamamlandığında, istasyon Uluslararası Uzay İstasyonu’nun kütlesinin kabaca beşte biri kadar olacak. İnşaat, 29 Nisan 2021’de yaşam destek sistemine sahip üç mürettebat üyesini barındırabilen merkez modül Tianhe’nin bir Long March 5B roketiyle fırlatılmasıyla başladı.

Shenzhou 12 görevi, istasyonu inşa etmek için 2021-2022 arasında planlanan ve 3 modül, 4 kargo uzay aracı ve 4 mürettebatlı görev içeren yol haritasıyla, plananan 11 görevin üçüncüsü. Tamamlandığında istasyon üç modülden oluşacak, ancak 6’ya genişleme kabiliyetine sahip ve en az 10 yıl hizmet vermesi bekleniyor.

Long March 2F Nedir?

“İlahi Ok” anlamına gelen “Shenjian” olarak da bilinen Long March 2F, Çin yapımı bir roket olmakla birlikte, Long March 2 roket ailesinin bir üyesidir. Shenzhou uzay aracını fırlatmak için tasarlanan Long March 2F, Long March 2E roketinin insan derecelendirmeli ve iki aşamalı versiyonudur. 2F, harici olarak 2E’ye benzer, ana değişiklik bir kaçış sisteminin dahil edilmesidir. Ayrıca ilk aşamadaki ek boosterlar sayesinde daha ağır yükleri de taşıyabilir.

Boosterlar

Long March 2F, her biri 15 m uzunluğunda ve her biri bir YF-20B motoruna sahip 4 booster’a sahiptir. Boosterlar, 128 saniyelik bir ateşlenme süresine sahip olmakla beraber, 4 booster toplu olarak, kalkışta 3.250 k itme gücü üretir .

İlk Aşama

Long March 2F’nin ilk aşaması 24 metre uzunluğunda ve 3,4 m çapındadır. Boosterlar gibi, bu aşamada YF-20B motoruna sahip olmakla beraber bu motordan 4 tane kullanır. 166 saniyelik bir ateşlenme süresine sahiptir.

İkinci Aşama

İkinci aşama, bir YF-22B motoru kullanır. Aşama 13,5 m uzunluğunda ve 3,4 m çapındadır ve 831 kN itme gücü sağlar. Aynı zamanda yaklaşık 300 saniyelik ateşlenme kapasitesine sahiptir.