#

Galaksimiz Samanyolu’nun ve Andromeda’nın Çarpışması

Andromeda Galaksisinin Hubble Uzay Teleskopu Tarafından Çekilmiş Fotoğrafı.

Nedir Bu Andromeda?

“Messier 31” yani Anromeda, yerel galaksi kümemizde bulunun en büyük galaksidir. Yerel Galaksi kümemiz 3 büyük, yaklaşık 40 kadar da cüce galaksi bulunmaktadır. Andromeda, Samanyolu ve Triangulum (Üçgen) gökadaları yerel kümemizdeki ana galaksilerdir. Dünya’ya yaklaşık 2.5 milyon ışık yılı uzakta bulunan Andromeda, sarmal bir galaksidir

Ayrıca Samanyolu ve Triangulum da sarmal galaksilerdir. Evrende çoğunluk gösteren eliptik gökadalara ise yerel kümemizde ancak “cüce” galaksilerde rastlayabiliyoruz.

Yerel kümemizde bulunan 3 büyük galaksi.

Nasıl biliyoruz?

2012 yılına kadar çarpışmanın gerçekleşeceğiden emin değildik. Ancak Hubble uzay teleskopu ile Andromeda ki yıldızlarda yapılan gözlemler bu fikri doğruladı.

Anromeda bize 2.5 milyon ışık yılı uzaklıkta olsa da Triangulum ile arasındaki uzaklığı 1 milyon ışık yılından azdır. Bu da Andromeda-Samanyolu çarpışmasından önce Anromeda’nın Triangulum’u yutabileceğini gösteriyor. Ancak hangi birleşmenin daha önce gerçekleşeceği daha tam olarak bilinmemektedir.

Andromeda bize saniyede 110 kilometre hızla yaklaşıyor ve bu büyük çarpışma yaklaşık 4.5 milyar yıl içinde gerçekleşecek. Yani şimdilik endişe etmemize gerek yok.

Yerel kümemizde bulunan galaksiler.

Aslında çarpışma olarak nitelendirdiğimiz bu olay Evren’de çok sık gerçekleşen ve galaksilerin birbirini yutma olayıdır. Hali hazırda kendi galaksimiz Samanyolu bile cüce galaksi uydusu Yay (Sagittarius) galaksisini yutmaktadır. Yay galaksisi Samanyolu’nun yörüngesinde dönmektedir ancak Samanyolu’nun müthiş çekim kuvveti cüce galaksinin yavaş yavaş dağılmasına, Samanyolu tarafından yutulmasına sebep olur.Ayrıca 2.5 milyar yıl sonra Samanyolu büyük Magellan bulutu olarak da isimlendiriğimiz cüce galaksiyi kendi bünyesine katıcak.

Andromeda ve Samanyolu’nun birleşmesi ile oluşacak devasa yeni galaksi.

Birleşme Nasıl Gerçekleşecek?

Yaklaşık 4.5 milyar yıl sonra gerçekleşecek bu birleşmede yeni ve devasa bir eliptik galaksi oluşacaktır. Eğer o zaman insanlar daha kendini yok etmemiş ise bu birleşme bize muhteşem bir görsel şölen dışında başka bir şey göstermiyecek. Bu tür birleşmelerde yıldız çarpışmaları oldukça nadir gerçekleşir, yani Güneş Sistemimiz bu olaydan büyük ihtimalle sapasağlam çıkıcak.(Birleşme sırasında tek sorunumuz Güneş’in ömrünün bitmesi olucak :d)

Birleşimi gösteren bir animasyon ve oluşan yeni galaksi “MİLKROMEDA”

Yazıyı yazarken kullandığım kaynaklar:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Andromeda%E2%80%93Milky_Way_collision

https://www.nasa.gov/mission_pages/hubble/science/milky-way-collide.html

https://www.nationalgeographic.com/science/article/scientists-predict-our-galaxys-death

://www.kozmikanafor.com/andromeda-ve-samanyolunun-carpismasi/