#

Boeing’in İlk NASA Mürettebatını Taşıyacak Atlas 5 Florida’da!

Boeing tarafından geliştirilen Starliner’ın ilk mürettebatlı görevinde kullanılacak Atlas 5’in ana parçaları Florida’ya ulaştı. Kasım 2021’de başlaması planlanan görevde kullanılacak Atlas 5’in 2 SRB’si, merkez kademesi ve ikinci aşaması geçtiğimiz günlerde ULA’nın üretim merkezinin bulunduğu Alabama’dan yola çıkmıştı. Ağır, uzun ve hassas yükleri taşımak için özel olarak tasarlanmış R/S RocketShip gemisi dün Florida kıyısına ulaştı; bugün ise Atlas 5’in ana parçalarının indirilmesi tamamlandı.

Her şey planlanan gibi giderse, bu parçalar Kasım 2021’e kadar ULA’nın fırlatma rampasındaki tesiste bir araya getirilecek. Daha sonra ise Starliner’ın ilk mürettebatlı görevinde kullanılacak. Atlas 5 tarafından yörüngeye gönderilecek Starliner üç nasa astronotu ile beraber ISS’e kenetlenecek ve birkaç ay boyunca istasyonda kalacak.

Bu görevle beraber, Eylül 2014’te NASA astronotlarını ISS’e taşımak için seçilen iki araçtan biri olan Starliner ilk mürettebatlı fırlatmasını yapmış olacak. Starliner ilk olarak 2019’da yörünge testi gerçekleştirmiş, ancak yazılım hatası yüzünden ISS’e kenetlenememişti. Starliner’ın ikinci testi ise 30 Temmuz 2021’de yapılması planlanıyor ki, hali hazırda bu görev için de hazırlıklar sürüyor. Ve elbette, ilk mürettebatlı görev için bu ikinci yörünge testinin (OFT-2) hayati bir önem tuttuğunu söylemekte fayda var.

Starliner Nedir?

Starliner, Uzay mekiği programının iptalinin ardından NASA astronotları ISS’e taşımak için seçilen iki araçtan biridir. Boeing tarafından geliştirilen kapsül ilk testini 2019 yılında yapsa da, yazılım hatası yüzünden ISS’e yaklaşamadı ve bu ikinci bir test görevinin yapılmasına yol açtı. İkinci test görevi 30 Temmuz’da yapılacak ve her şey yolunda giderse, Kasım 2021’de ilk astronotları ISS’e taşıyacak.

OFT-1 Görevinden önce rampaya taşınırken Starliner Calypso