#

SpaceX, Starlink’te Yeni Bir Aşamaya Hazırlanıyor!

İnternetin pahalı, güvenilmez yada bulunmadığı yerlere internet götürmeyi amaçlayan Starlink projesi, geçtiğimiz mayıs ayı sonunda tamamlanan ilk aşamadan sonra planın ikinci aşamasına geçmek üzere.

Mayıs 2021’in sonunda yapılan Starlink L28 göreviyle beraber yörüngedeki uydu sayısı 1600’ü aştı ve bu, Starlink’in ilk aşamasının tamamlandığı anlamına geliyor. SpaceX, şuan 1100’ü çalışır, 530’ü hazırlık aşamasında olmak üzere yörünge de 1630 Starlink uydusuna sahip. Bu 1630 uyduyla beraber Starlink yüksek enlemlerde daha iyi olmak üzere neredeyse tüm Dünya’ya ulaşma kapasitesine ulaştı. Bu aşamadan sonra, SpaceX planın ikinci fazına odaklandı: bu ikinci fazın amacı ise internet kapasite ve kalitesini arttırmak.

SpaceX’in Aşama 1 takımyıldızını daha yüksek performansta ortaya çıkarmak ve bant genişliği yoğunluğunu iyileştirmek için izleyeceği yol ise yeni Starlink uydularını kutupsal bir yörüngeye göndermek. SpaceX daha önce Florida’dan kutupsal yörüngeye Starlink görevi yapmak için izin istemiş olsa da, bu plan rafa kaldırıldı ve şirket fırlatmaları; bir süredir unutulan SLC-4 rampasıyla koordineli bir şekilde yapacak.

Bu plan ilk olarak Nisan 2021’de SpaceX’in başkanı Gwynne Shotwell tarafından değinilse de, açıklama resmi ve kesin cümleler içermiyordu. Ancak, Spacex’in drone gemisi için Long Beach limanından arazi kiralaması, FCC’ye yapılan görev izin talepleri ve bir Falcon 9 ilk aşamasının (B1049) batıya gönderilmesinin ardından bu iddia kesinleşti. En son olarak ise, ‘Of Course I Still Love You’ drone gemisi Florida’dan ayrılıp Long Beach limanına doğru yola çıktı ki, şuanda da Panama kanalından geçmek için hazırlanıyor.

B1049 Vandenberg’e Giderken

Şirketin FCC’ye yeni yaptığı başvurular, kutupsal yörüngeye starlink uydularını göndermeye başlamak için 26 Temmuzu hedeflediklerini gösteriyor. Bu kutupsal yörünge görevleri için ise, SpaceX SLC-4 rampasına geri dönüş yapacak.

Şirket SLC-4’ten en son fırlatmasını Kasım 2020’de bir NASA uydusu olan Sentinel 6 göreviyle yapmıştı. 2021 Temmuzdan itibaren bu rampa gitgide daha fazla aktif olacak. SpaceX’in Polar Starlink için SLC-4’e geri dönmüş olmasının asıl sebebi ise konumu nedeniyle kutupsal yörüngeye daha kolay ulaşabilmeleri.

Ancak bu Florida’daki SLC-40 ve LC-39A rampalarının bir süre deaktif kalacağı anlamına gelmiyor. LC-39A ve SLC-40 rampaları 2017’den bu yana yoğun bir şekilde görevlere ev sahipliği yapıyor ve hız açısınan, güvenilirliği kanıtlanmış rampalar. Ancak, SLC-4 için aynısını söyleyemeyiz.

SLC-4 genellikle askeri veya kutupsal yörünge içeren görevlerde kullanıldığı için çok daha az aktif bir rampa, dolayısıyla diğer rampalar kadar güvenilir olduğu söylenemez. Yoğun bir tempo sonucu rampada çıkan bir hata Starlink görevlerini aksatabileceği için, fırlatmaların tamamı bu rampaya verilmemiş olabilir.

Falcon 9 Sentinel 6 Görevi için SLC-4’ten Kalkarken