#

Pion-NKS No.1 | Soyuz 2.1b

Görev Adı : Pion-NKS No.1

Fırlatma Zamanı :  25 Haziran 2021 22.50 |19.50 UTC

Şirket :  Roscosmos

Müşteri : Rus Uzay Kuvvetleri

Roket :  Soyuz 2.1b

Rampa : Plesetsk Uzay Üssü, Rusya

Yük Kütlesi :  ~ 6.500 kg

Yük Amacı :  Liana takımyıldızı için bir askeri uydu

Yörünge :  ~800-900 km Güneş Eşzamanlı yörünge (SSO)

Hava Durumu :  

Bu fırlatma :  63. Soyuz 2.1b fırlatması | 6. Liana Takımyıldızı Görevi | 2021 içinde tüm dünyada 59. yörünge denemesi

İzle : Roscosmos

OneWeb 6 Görevi Esnasında Soyuz 2

Tüm Bunlar Ne Anlama Geliyor?

Roscosmos, Soyuz 2.1b roketiyle beraber Pion-NKS No.1 uydusunu kutupsal yörüngeye (SSO) gönderecek. Roket, Rusya’daki Plesetsk Kozmodromundan fırlatılacak. Bu görev, Liana istihbarat takımyıldızı için Pion-NKS uydularıyla planlanan iki görevden biri.

Pion-NKS No.1 Görevi

Liana Takımyıldızı

Liana, Lotos-S1 ve Pion-NKS adında iki tür uydudan oluşacak yeni bir Rus askeri gözetleme takımyıldızıdır. Her iki tür de karada, suda ve havada bulunan yabancı askeri güçler hakkında veri toplamayı amaçlar. Ancak, iki uydunun birbirinden farklı çalışma prensipleri vardır.

Liana, hedef belirleme ve yüksek hassasiyetli silahların yönlendirilmesi için de kullanılan Sovyet keşif sistemi Legenda-Tselina’nın yeni bir versiyonudur. Bileşenlerinden biri olan US-A uydusu, o kadar güçlü bir radara sahipti ki enerji için bir nükleer enerjiye ihtiyaç duymuştu. Ancak, uydunun yörüngeden çıkarılması sonrası nükleer atıkların Kanada’ya düşüp bölgeyi kirletmesi küresel bir skandala dönüştü ve Liana takımyıldızı bir daha nükleer enerjiyi bir güç kaynağı olarak kullanmadı.

Güncel Liana takımyıldızı için, şuanlık yanlızca Lotos-S uyduları yörüngeye yerleştirildi. Bu uyduların sonuncusu Şubat 2021’de fırlatıldı.

Pion-NKS 1 Uydusu

Bu uydunun doğası gereği, Pion-NKS uydusunun özellikleri hakkında çok az şey biliniyor. Ancak amacı sır olmaktan uzak. Pion-NKS ilk olarak 2017 yılında halka açıklandı. Bu uydunun temel amacı ise, gerçek zamanlı olarak potansiyel düşman kuvvetlerinin askeri araçları gibi küçük nesneleri algılamak. Ayrıca, radyo sinyallerini alıp analiz ederek, ne tür askeri teçhizatın tespit edildiğini anlamaya ve koordinatlarını sağlamaya yardımcı olacak. Buna karşılık, Lotos-S1 serisi uydular, iletişim dahil olmak üzere farklı bilgilerin ele geçirilmesinde uzmanlaşmıştır. Kısaca, savaş oyunlarındaki süper uyduların gerçek hali.

Pion-NSK askeri uydusu, bir model
Pion-NKS Uydusunun Modeli

Soyuz 2.1b Nedir?

Roscosmos’un Soyuz’u, ilk görevini 1966’da yapan ve o zamandan beri Sovyet/Rus uzay programının baş rolü olan çok amaçlı bir orta kaldırma fırlatma aracıdır. Yörüngeye askeri ve sivil uydu taşımak ve ISS’e müretetbatlı veya kargo görevleri yapmak yanısıra; uzaya ilk insanı çıkaran R7 roketinin gelişmiş versiyonudur. On yıllar boyunca, Soyuz roketinin çeşitli varyantları geliştirildi ve Soyuz 2.1b, soyuz roket ailesine ait en son güncellemelerden biridir.

Soyuz kalkıştan hemen önce ateşlenirken
İlk Aşamaİkinci AşamaÜçüncü Aşama
Motor4X RD-107A4X RD-107ARD-0124
Toplam İtki840 kN792 kN294 kN
ISP263 sn258 sn 359 sn

Boosterlar – İlk Aşama

Soyuz 2.1b roketinin ilk aşaması, RD-107A motorları tarafından desteklenen 4 boosterdan oluşuyor. Güçlendiricilerin her biri konik bir şekle ve 3.784 kg yakıtsız ağırlığa sahiptir. Yaklaşık 19.6 metre uzunluğunda, 2.7 metre çapındadır.

RD-107A motoru, sıvı kerosen ve sıvı oksijen ile çalışır. İtici gazlar basınçlı alüminyum alaşımlı tanklarda depolanmakta, gazyağı tankı hidroforun silindirik kısmında, LOX tankı ise konik kısımda bulunmaktadır. Bu motorların her biri 4 yanma odasına sahiptir ve birlikte deniz seviyesinde 840 kN ve vakumda 1.020 kN itme üretebilmektedir.

Soyuz-2 roketinin fırlatılışının belki de en muhteşem anı, ilk aşamanın ayrılmasıdır. Fırlatmadan yaklaşık 2 dakika sonra boosterlar, “Korolev haçı” olarak bilinen bir model gerçekleştirerek ayrılır. Bu şekil adını Sovyet uzay programı lideri Sergei Korolev’den alır.

"Korolev çapraz", İlerleme MS-16 görevi
Progress MS-16 görevinde Aşama I ayrımı sırasında görülen “Korolev haçı”

İkinci Aşama

Merkez çekirdek aşaması, sıvı kerosen ve sıvı oksijen kullanan, 4 yanma odasına sahip 1 adet RD-108A motorunu kullanır. 27.1 metre uzunluğa ve yaklaşık 3 metre çapa sahiptir.

Üçüncü Aşama

Soyuz-2 roketinin üçüncü aşaması 6,7 metre yüksekliğe, 2,7 metre çapa sahiptir. Bu aşamada RD-0124 motoruyla ilgili ilginç bir şey, ateşleme sırasını aşama ayrımından önce başlatmasıdır. Tek bir RD-0124 motoru kullanır.