#

Starlink Dünya Çapında 70.000 Kullanıcıya Ulaştı!

SpaceX CEO’su Elon Musk, dün gece attığı tweet ile Starlink’in demo aşamasında olmasına rağmen yaklaşık 70.000 kullanıcıya ulaşarak büyük bir kilometre taşını geride bıraktığını söyledi.

SpaceX, 2019 yılından bu yana düzenli olarak uzaya Starlink uyduları gönderiyor. Bu uydularla birlikte, Starlink geçtiğimiz yılın sonunda demo olarak kullanıma açıldı. Şubat 2021’e gelindiğinde ise demo kullanıcı sayısı 10.000’i aşmıştı. Bu sayı, artık 70.000 seviyelerde ve bu rakam, Starlink’in geleceği hakkında oldukça büyük bir öneme sahip.

Starlink’in geliştirilmesi ise hala devam ediyor. Proje, eçtiğimiz mayıs ayının sonunda ‘Starlink L28’ göreviyle büyük bir eşiği aşarak yörüngede 1.600 starlink uydusuna ulaştı. SpaceX, şuanda 1100’ü çalışır durumda olmak üzere toplam 1630 starlink uydusuna sahip. Bu 1100 uydu, şuanda yüksek enlemlerde daha iyi olmak üzere geniş bir alana internet sağlıyor.

Diğer 530 uydu da operasyonel hale gelince, Starlink tüm Dünya’da erişilebilir hale gelecek. SpaceX’in başkanı Gwynne Shotwell ise bu uydularının 6 hafta içinde tamamen operasyonel olacağını söyledi. Bu da, Ağustos’un ortalarında Starlink’in tüm Dünya’da kullanılabilir olacağını gösteriyor!

Starlink Nedir?

Starlink, SpaceX tarafından yürütülen internet iletişim uydu takımyıldızıdır. Alçak Dünya yörüngesine yerleştirilen takımyıldızı, yer tabanlı internetin güvenilmez, kullanılamaz veya pahalı olduğu yerlere hızlı, düşük gecikme süreli internet hizmeti sunmayı amaçlıyor. Haziran 2021 itibariyle proje ilk fazını tamamlayarak, yüksek enlemlerde daha iyi olmak üzere tüm dünyaya erişime kapasitesine ulaştı.

Starlink şu anda, onaylanmış bölgelerdeki herkesin sipariş vermesine olanak tanıyan “Better Than Nothing Beta” aşamasındadır. Starlink tamamlandığında, girişimin yıllık 30-50 milyar dolar kar etmesi bekleniyor. Bu kâr, büyük ölçüde SpaceX’in iddialı Starship programını ve Mars Base Alpha’yı finanse edecek.

Daha fazla bilgi için: Starlink