#

Tubular Bells, Part One | LauncherOne

Görev Adı : Tubular Bells, Part One

Fırlatma Zamanı :  30 Haziran 2021 | 30 Haziran 2021 UTC

Şirket :  Virgin Orbit

Müşteri : ABD Savunma Bakanlığı – SatRevolution – Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri

Roket :  LauncherOne

Rampa : Cosmic Girl – Mojave Hava Ve Uzay İstasyonu – Kaliforniya – ABD

Yük Kütlesi :  Bilinmiyor – maksimum 300 kg

Yük Amacı :  Ticari Küçük Uydu Fırlatma Görevi

Yörünge :  Kutupsal Yörünge (SSO)

Hava Durumu :  ?

Bu fırlatma :  3. LauncherOne fırlatması | Virgin Orbit’in 1. canlı yayını | 2021 içinde tüm dünyada 62. yörünge denemesi

İzle :  Uzay Çağında Yolculuk | Virgin Orbit

Tüm Bunlar Ne Anlama Geliyor?

Virgin Orbit, LauncherOne roketinin üçüncü fırlatmasını ”Tubular Bells, Part One” göreviyle yapacak. 3 farklı devlet ve şirkete ait 7 küçük uydu, 30 haziranda LauncherOne ile uçaktan fırlatılacak. LauncherOne’ı taşıyan uçak ise, adı daha sonradan ”Cosmic Girl” olarak değiştirilen bir Boeing 747.

Görev Yükleri

LauncherOne, bu görevde toplam yedi uyduyu kutupsal yörüngeye taşıyacak. Bunlar: SatRevoluation’dan iki, ABD Savunma Bakanlığı’ndan dört ve Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri’nden bir küçük uydudan oluşuyor. Bazı uyduların askeri olması nedeniyle, sınırlı miktarda bilgi açıklandı.

ABD Savunma Bakanlığı

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’nın yükü, Space Test Programe (STP) ve Rapid Agile Launch Initiative (RALI) programının bir parçası olan test uydularıdır. RALI’nin amacı küçük uyduları yörüngeye taşımanın güvenilir yöntemlerinin (yani roketler) geliştirilmesine katkı sağlamaktır. Bu görev özellikle STP-27VPA olarak bilinir ve bunu, bu yıl içinde STP-27VPB görevi izleyecek. Bu iki görevin de temel amacı, belirli uzay teknoloji denemeleri yapmaktır.

Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri

Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri, BRIK-II adlı ilk küçük uydularını fırlatacak. BRIK-II’nin adı, Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin ilk uçağı olan ”Birk”ten geliyor. Bu uydu, Hollanda’ya navigasyon ve Dünya gözlemi de dahil olmak üzere istihbarat sağlayacak.

Uydu, Innovative Solutions in Space tarafından, hem araştırma ve geliştirmeyi hem de fırlatmayı kapsayan yaklaşık üç milyon dolarlık bir bütçeyle inşa edildi. Gelecek planları arasında filoya başka uyduların eklenmesi de yer alıyor. Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin amaçları için toplamda yaklaşık 24 uyduya ihtiyaç duyulacak.

SatRevolution 

SatRevolution’ın STORK-4 ve STORK-5 Marta adlı iki küçük uydusu bu görevde yer alıyor. Bu uydular, Dünya yüzeyini gözlemleyerek barışçıl veriler elde edecek. Esas olarak, Amerika Birleşik Devletlerine odaklanarak; Ekinlerin durumu, büyük çapta projeler için arazi verileri, güneş tarlaları için bölgenin günlük gölge durumu gibi alanlarda veri sağlayacak.

SatRevolution tarafından yürütülen proje 2026 yılına kadar 1.500 küçük uyduluk bir takımyıldızı (SEC) oluşturmayı hedefliyor.

LauncherOne

LauncherOne temel olarak iki aşamadan oluşur. İlk aşama, yakıt olarak RP-1 & LOX kullanan ve 327 kN itki üretebilen NewtonThree motoruna sahiptir. İkinci aşama çok daha küçüktür ve yine RP-1 & LOX kullanan NewtonFour motoruna sahiptir ve 22 kN itiş gücü verebilir. LauncherOne, ilk aşama ateşlendiğinde zaten yaklaşık 10.600 metre yüksekte olduğu için, her iki motor arasındaki fark oldukça azdır ve her ikisi de büyük bir nozüle sahiptir. Büyük bir nozül, yüksek irtifalarda azalan hava basıncını telafi etmeye yardımcı olur.

Neden Havadan Fırlatma?

Havadan fırlatma kabiliyeti, birçok yönden faydalı yönlere sahiptir. Uçuş bölgesinde hava kötüyse uçak başka bir bölgeye uçup fırlatmaya ordan başlayabilir. Ayrıca, daha az yakıtla irtifa ve hız kazanılabilir.

Ancak, önemli bir dezavantajı var: Ağırlık. Hem Cosmic Girl’in yakıtı hem de LauncherOne’ın yakıtının ağırlığı yüzünden fırlatma kapasitesi azalıyor. Öyle ki, LauncherOne’ın fırlatma kapasitesi LEO’ya 500 kg’da.

Ancak, LEO’ya 500 kg taşımak azımsanacak bir durum değil. Öte yandan bu, Virgin Orbit’in asıl görevi olan ”Herkese yer Açmak’ı engellemiyor.

LauncherOne’ın fırlatılmasından önce yükselen Cosmic Girl