#

Hubble Uzay Teleskobu Hizmet Dışı Kaldı

Geçtiğimiz Haziran ayının ortasından beri Hubble Uzay Teleskobu faydalı yük bilgisayarının verdiği bir hata sonucu hizmet dışı kaldı. Teleskobun üzerinde bulunan cihazların çoğunu çalıştıran yük bilgisayarının oluşturduğu arıza sonucu Hubble 13 Haziran’da bilim operasyonlarının tamamını durdurdu.

Hubble 1980’lerde üretilen ve 2009’da kurulan iki adet faydalı yük bilgisayarına sahiptir. Bu bilgisayarlardan biri öteki bilgisayarın arızalanması durumunda yedekte durur.16 ve 17 Haziran’da yedek faydalı yük bilgisayarına geçilmeye çalışıldıysa da yedek bilgisayarın da aynı hatayı aldığı anlaşıldı, bununla birlikte hatanın başka yerden kaynaklandığını anlaşıldı.

Nasa mühendisleri bu soruna neden olabilecek diğer donanımları inceledi. incelenen donanımların içinden en şüphelisinin “Command Unit/Science Data Formatter (CU/SDF)” adı verilen bir elektronik birim ve ayrıca bir güç regülatörü olduğu belirtildi. Nasa yetkilileri, “regülatördeki voltajın limit dışına çıkması gözlemlenen probleme sebep olabilir” dedi.

Sonuç olarak teleskoptaki hata tam olarak tespit edilebilmiş değil. Nasa tamirat konusunda oldukça temkinli ve dikkatli yaklaşıyor.