#

Kızışan Yarış: Richard Branson ile Jeff Bezos Çekişmesi

Amerikan Uzay Endüstrisi içinde gitgide artan özel şirket rekabeti, haziran ayının sonu boyunca eğlenceli anlara neden oldu. Öyle ki, Tory Bruno ve Elon Musk arasındaki gerginlik tweetlere dökülürken, Richard Branson ile Jeff Bezos arasındaki çekişme gitgide daha da büyük olaylara yol açıyor.

Jeff Bezos 20 Temmuzda Uzayda!

Başarılı NS-15 görevinden sonra Jeff Bezos, NS-16 görevinde kardeşiyle beraber uzaya çıkacağını mayıs ayında duyurmuştu. NS-16 görevinde muhtemelen 6 kişinin seyahat edeceğini düşünürsek, geriye kalan 4 koltuk kalıyor. Bu 4 koltuktan biri, açık arttırmayla 28 milyon dolara satıldı ve gelen gelir, yine Blue Origin tarafından kurulan ‘Club For Future‘a bağışlandı. Ardından dün yapılan bir açıklama, 3 koltuktan birinin; Mercury 13 göreviyle uçacak, aböylece uzaydaki ilk Amerikalı kadın olacak Wally Funk’a ait olacağı söylendi. NS-16 görevinin fırlatması, Ay’a ilk mürettebatlı inişin yıldönümü olan 20 temmuz için planlanıyor.

Önce Branson

Tüm bunlara karşılık olarak, Virgin Galactic’in sahibi olan Richard Branson; Jeff’ten daha önce bir tarihte Spaceship 2 ile uzaya gideceğini söyledi. Bu ‘daha önce bir tarih’, artık 11 temmuz olarak planlanıyor. Unity 22 görevi mürettebatı, NS-16 aksine özel kişilerden oluşmuyor.

Tüm bunlara ek olarak, LauncherOne’ın ikinci başarılı görevinin ardından Richard Branson’la yapılan bir röportajda sorulan ”Jeff Bezos’u uzayda yenmeye mi çalışıyorsunuz sorusuna?” ”Jeff Who” diyerek karşılık verdi.

Temmuz Ayı Rekabetçi

Önümüzdeki temmuz ayı boyunca, Tory Bruno – Elon Musk arasındaki muhtemelen kapışma dışında; Richard Branson ve Jeff Bezos arasındaki rekabetin doruk noktasına ulaşacağı neredeyse kesin. Richard Branson ekibiyle beraber 11 temmuzda yaklaşık 90 km bir irtifaya ulaşacakken, Jeff Bezos 100 km sınırını fazlasıyla aşacak.

Aslında, Richard Branson’a yapılan eleştirilerden biri de tam da bu. Öyle ki, 90 km irtifa; 100 km karman hattının çok daha altında. Bu yüzden, teknik olarak Richard Branson uzaya gitmiş olarak sayılmıyor. Bunun gibi tartışmaların ne ile sonuçlanacağını temmuz ayının sonunda çok daha net göreceği gibi duruyor.