#

Superheavy Bn3 Yer Testlerine Hazırlanıyor

SpaceX’in iddialı Starship projesi içinde Superheavy, geliştirilme aşamasına yeni bir adıma hazırlanıyor. Teknik olarak üretilen üçüncü Superheavy Bn3, yaklaşık 1,5 ayda hazırlandı ve 1 temmuzda rampaya taşındı. Bu prototip, ilerleyen haftalar içinde sadece yer testlerine tabi tutulacak.

Bn3’ü Ne Bekliyor?

36 çelik halkayla beraber yaklaşık 65 metre uzunluğundaki Bn3, ilerleyen haftalar boyunca pek çok teste tutulacak. Bu testler içinde; kriyojenik basınç testi, WDR ve en son olarak statik ateşleme bazında 3 temel testten geçebilir. Bunlar dışında, herhangi bir starship prototipinde ilk defa kullanılan sıcak rcs’ler test edilecek.

Kriyojenik Basınç Testi

Kriyojenik basınç testi, Bn3’ün gerçekleştireceği ilk yapısal testtir. Bu test esnasında Bn3’ün yakıt tankları, aşırı derece soğutulmuş nitrojen ile doldurularak; herhangi bir uçuş esnasında doldurulan yakıtın meydana getireceği basıncı simüle edecek ve tankların sızdırmazlığını sınayacak. Bu test esnasında Bn3’ün oksijen ve metan tankına yaklaşık 3100 ton nitrojen aktarılacak ve 7 ila 8 bar arası basınca maruz bırakılacak.

WDR

WDR testi esnasında Bn3’ün yakıt tankları, sıvı oksijen ve sıvı metan ile tamamen doldurulacak. Bu test esnasında yakıt tanklarının yakıt depolayabilirliği ve yakıt aktarma gibi sistemleri test edilecek.

Statik Ateşleme

Bn3’ün muhtemelen en zor testi statik ateşleme olacak. Bn3 muhtemelen birkaç raptor ile bir statik ateşleme testinden geçecek. Bu test esnasında, Bn3’ün ateşleme ve yakıt sistemlerinin tamamı gerçek anlamda test edilecek. Bu test Bn3 için oldukça riskli olacak.

Sıcak RCS

Bn3, herhangi bir starship prototipinde ilk defa kullanılacak sıcak rcs’lere sahip. Bundan önceki her prototip nitrojen ile çalışan soğuk rcs’leri kullanıyordu.
Pad A’da Bn3 | Credit: Starship Gazer

Bn3 Uçmayacak

Bn3’ün Starship’in ilk yörünge uçuşunda her ne kadar Sn20 ile birlikte yörüngeye uçacağı söylense de, artık sadece yer testleri için kullanılacak. Eğer Bn3 yer testlerini başarıyla tamamlarsa, şuan inşa halinde olan Bn4 muhtemelen Sn20 ile yörüngeye uçacak.

Böyle bir yörünge uçuşunun artık Ağustos ayından erken olmayacağını biliyoruz. Bu test uçuşu için bana göre en inandırıcı tahmin eylül sonu – ekim başı tarihidir.

3 Temmuzda HighBay içinde görülen Bn4 halkası