#

Van Allen Kuşakları

Van allen kuşakları 1958 yılında Amerikalı Astro Fizikçi James Van Allen ve ekibi  tarafından keşfedilmiştir.Güneşten ve diğer yıldızlardan gelen zararlı ışınlara karşı Dünyamızı çeviren ve korunmasını sağlayan bir tabakadır . Tabakanın oluşması Dünya’nın manyetik alanında kaynaklanmaktadır.Uzaydaki enerji yüklü parçacıklar Dünya’nın elektromanyetik alanına girerek Dünya çevresine katmanlar oluşturur.


Enerji seviyileri görselde görüldüğü üzere kırmızı yüksek,sarı orta,yeşil az ,mavi en az olarak belirtilmiştir.

Kuşakları iç ve dış kuşak olarak ikiye ayırabiliriz:

İç kuşak : Yeryüzünün 1000 km yüksekliğinden başlayıp bölgenin uzunluğu 6000 km’ye kadar uzanır.

Dış kuşak: Kuşağın başlangıcı yer yüzünden 13000 km yükseklikten başlayıp 60000 km arasını kaplayan bölgedir.Yüksek enerji genellikle bu kuşakta bulunur.

Kırmızı olan iç kuşak , mavi olan dış kuşak

Kuşakların en zayıf olduklarıda bölgelerde ise parçacıkların atmosfere çarparak kuzey ve güney ışığı denilen kutup ışıklarını oluşturur.

Peki bu kuşaklar zararlı mı ?

Her ne kadar zararlı gibi görünsede aslında Dünya’mız için aslında çok önemlidir.Dünya üzerinde yaşamın var olmasının sebeplerinden biridir. Kuşaklar uzaydan gelen ölümcül radyosyona karşı gezegenimizi koruyan bir kalkan görevini görmektedir.

Kalkan etkisini gösteren görsel

Van Allen Kuşakları Geçilebilir Mi ?

Günümüzde düz dünyacılar , Ay’a gidilmediğini iddia eden kesimlerin bilimsel bi veri olan Van Allen Kuşağı’nı delil olarak kullandıklarını görmüşsünüzdür.İddialarında bu kuşaktan hiçbir canlı veya aracın geçemeyeceğini çünkü hiçbir şeyin bu radyasyon seviyesine dayanamayacaklarını söylerler.Aslında evet  seviyesi çok yüksek olan kısımlardan geçmeye çalışırsanız bunu başaramazsınız ancak şu unutulmamalıdır ki  bu radyasyon değerleri her yerde aynı değildir. Uzaya gönderilen uzay araçlarıyla Van Allen Kuşağın’da bulunan radyasyon değerleri belirlenip  haritası çıkarıldı buna göre uzay araçları için mümkün olan en az radyasyon olacak rotalar belirlenip görevler gerçekleştirildi. Ay görevi diğer adıyla Apollo görevi bu kuşakta olabilecek en az radyasyonlu bölgeden geçti. Şunu da unutmamak gerekir tasarlanan araç ve kıyafetler radyasyondan en az etkilenmek için tasarlanır ve buna göre sistemler ve parçalar geliştirilir.

Apollo Görevinde Kuşaktan Geçiş Ve Korunma

Apollo görevinde kuşaklardan geçme rotası fotoğrafta belirtilmiştir

Apollo görevinde araçlarda radyasyondan korunmaya bakacak olursak şunlara ulaşabiliriz ; Apollo’daki komuta modülünün dış kaplaması paslanmaz çelik saçlardan yapılmış, arasına ise fiberglas yalıtımla kaplanmış petekli bir parça konmuştur.İç kabuk ise benzer petekli bir yapı kullanılmış fakat malzeme ise aliminyum olarak kullanılmıştır.

Paslanmaz çelikten yapılan dış kaplama

Fiberglas kullanılmış parça

Fiberglas kullanılmış parça

Apollo komut modülünde iyanizasyon odasının yapımında tetrafroetilen plastik doku kullanıldı.Duvarlar radyasyonu emmeyi sağladı fakat yanıcı olması sebebiyle Apollo 1 kazasında yangının yayılmasına sebep oldu.Yangın riskini azaltmak için plastik doku yerine aliminyum kullanıldı.

Apollo 1 kazasından sonraki görüntü

Kaynaklar : tr.wikipedia.org/wiki/Van_Allen_kuşağı