#

Taykonotlar CSS’te İlk Uzay Yürüyüşünü Tamamladı!

Bugün sabah saatlerinde, Çin’in yeni uzay istasyonu CSS’in uzun vadeli çalışması adına gerekli ekipmanları kurmak adına iki taykonot 7 saatlik bir uzay yürüyüşünü tamamladı.

Geçtiğimiz ay Shenzhou-12 göreviyle CSS’e giderek, CSS’e ulaşan ilk taykonotlar olmayı başaran Liu Boming ve Tang Hongbo bu uzay yürüyüşünde yer alırken, Nie Haisheng ise modülün içinde kalarak robotik kolu kontrol etti. İlk olarak Liu Boming kapağı açarak dışarı çıktı, ardından Tang Hongbo da onu takip etti. 7 saatlik bu uzay yürüyüşü esnasında Liu, robotik kola bağlı olarak çalışırken Tang, Tianhe’de tırabzanlar üzerinde çalıştı.

Tüm bu uzay yürüyüşü esnasında taykonotlar yeni nesil Feitian eva kıyafetini kullandılar. Bu uzay yürüyüşü aynı zamanda Çin’in ikinci uzay yürüyüşüydü. Bundan önceki ilk uzay yürüyüşü 2008 yılında yapılmış olup sadece 22 dakika sürmüştü.

China Space Statiton (CSS)

CSS, şu anda LEO’da yapım aşamasında olan bir uzay istasyonudur. Tamamlandığında, istasyon Uluslararası Uzay İstasyonu’nun kütlesinin kabaca beşte biri kadar olacak. İnşaat, 29 Nisan 2021’de yaşam destek sistemine sahip üç mürettebat üyesini barındırabilen merkez modül Tianhe’nin bir Long March 5B roketiyle fırlatılmasıyla başladı.

Shenzhou 12 görevi, istasyonu inşa etmek için 2021-2022 arasında planlanan ve 3 modül, 4 kargo uzay aracı ve 4 mürettebatlı görev içeren yol haritasıyla, plananan 11 görevin üçüncüsü. Tamamlandığında istasyon üç modülden oluşacak, ancak 6’ya genişleme kabiliyetine sahip ve en az 10 yıl hizmet vermesi bekleniyor.