#

Vladimir Komarov: Bir Uzay Görevinde Ölen İlk İnsan

Vladimir Mikhaylovich Komarov, 16 Mart 1927 yılında Moskava’da dünyaya gelmiştir. Küçüklüğünden beri havacılığa ilgi duyan Komarov 15 yaşında “1. Moskova Özel Hava Kuvvetleri Okulu”na girdi. 1949 yılında pilot olan Koralev, 1959 yılındaki terfisiyle birlikte kozmonot adayı seçimine katılmayı hak etmiştir. 24 Nisan 1967 yılında Soyuz 1 görevi sırasında hayata gözlerini yumdu.

Geliyorum Diyen Kaza: Soyuz 1

Soyuz 1 Sovyet uzay programın mürettabatlı bir uzay uçuşuydu .Fırlatmadan önce, Soyuz 1 mühendislerinin parti liderlerine 203 tasarım hatası bildirdiği söyleniyordu, Gagarin görevin ertelenmesini teklif etti ancak bazı siyasi baskılardan dolayı kabul edilmedi. Brejnev, bunun Komünist devrimin 50. yıldönümünde bir Sovyet zaferi olacağını umuyordu. Ayrıca bu uzay programının baş yapımıcısı Sergey Korolev’in ölümünün ardından yapılan ilk mürettebatlı fırlatma olacaktı.

Soyuz 1 görevi öncesi eğitim sırasında Yuri Gagarin ve Komarov

Komarov’un içinde olduğu kapsül olan Soyuz 1’i fırlatılacak, ertesi gün iki ek kozmonotla birlikte ikinci bir araç havalanacaktı; iki araç buluşacak, Komarov bir araçtan diğerine sürünerek, bir meslektaşıyla yer değiştirecek ve ikinci araçla eve dönecekti.

Soyuz 1, 23 Nisan 1967’de Baykonur’dan fırlatıldı , fırlatmadan bir süre sonra güneş panellerinden birisi açılmadı ve servis modülünün etrafına sarıldı. Planlanan güneş enerjisinin %50 sini alıyordu. Telemetri antenlerinden birisi kaybolduğu için düzensin sinyal veren simetrik olmayan bir anten şemasına neden oldu. Yaşanan bu aksaklıklar sebebi ile Soyuz 1, yörüngede SSCB üzerinden ilk geçişinde dünyaya indirilmek istendi. Komarov bu sırada eşi ile telsizde bir veda görüşmesi yaptı. Doğrultu sabitleme sistemindeki arıza sebebi ile araç kontrolsüz bir şekilde dönüyordu.

Komarov halâ hayatta kalabilirdi, ancak 6,5 km yükseklikte açılan ana paraşüt, bir basınç sensörünün arızalanması nedeniyle açılmadı. Komarov manuel olarak açılan yedek paraşütü açtı, yedek paraşüt süreklenmeye neden olunca 140km/s hızla yüzeye düştü. Kaza anından sonra bir grup öncü genç, kaza yerinde Komarov’un kalıntılarını buldu…

Komarov ölümünden sonra gıyaben Sovyet Kahramanlık Madalyası ve Lenin Nişanı ile onurlandırıldı. Kazadan sadece yontulmuş bir topuk kemiği kurtuldu. Külleri Kremlin Duvarı’na defnedildi.

Kaynaklar:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Vladimir_Komarov

https://en.wikipedia.org/wiki/Soyuz_1

https://www.npr.org/sections/krulwich/2011/05/02/134597833/cosmonaut-crashed-into-earth-crying-in-rage

http://www.svengrahn.pp.se/histind/Soyuz1Land/Soyanaly.htm

http://www.spacefacts.de/mission/english/soyuz-1.htm

https://www.britannica.com/biography/Vladimir-Mikhaylovich-Komarov