#

SpaceX, Starlink’in Yeniden Giriş Plazmasını Yenebileceğini Söyledi

SpaceX, FCC’den Starship’in ilk yörüngesel uçuşunda; Starship ve Superheavy’nin Starlink yardımıyla iletişim kurması için izin istedi. Ancak aynı zamanda, bu iznin içinde geçen bir cümle SpaceX’e eşi benzeri olmayan bir avantaj sağlayabilir.

“SpaceX; fırlatma, uçuş, yeniden giriş ve iniş sırasında Starship ve Superheavy ile yüksek veri hızı iletişimini göstermeyi amaçlıyor. Starlink, benzeri görülmemiş hacimlerde telemetri sağlayabilir ve iniş sırasında oluşan iyonize plazmaya rağmen iletişim sağlayabilir. Bu testler, Starlink’in gelecekteki yörünge uzay uçuşu görevlerinin faydalılığını ve güvenliğini artırma yeteneğini gösterecek.

SpaceX

Bu belge içinde en şaşırtıcı olan: SpaceX’in Starlink sayesinde Starship’in yörüngesel uçuşunun en önemli kısımlarından biri olan ”yeniden giriş’te iletişim sağlayabilecek olmasıdır. Yeniden giriş yapabilen tüm uzay araçları, iniş sırasında atmosferin doğasından dolayı oluşan plazmadan dolayı iletişim kuramıyor. Bu plazma, iniş esnasında 1.000 dereceyi aşabilen sıcaklıklardan dolayı oluşur ve uzay aracı için riskli dakikalar yaratır.

Ancak SpaceX, Starlink teknolojisiyle beraber bu plazmaya rağmen Starship ile iletişim kurabileceği söyledi. Ve bu durum, SpaceX’in Starship geliştirme programı için oldukça büyük bir avantaj sağlıyor.

Starship Mars atmosferine giriyor. (SpaceX)

Eğer Starlink, SpaceX’in bir şekilde bu plazmadan kaynaklanan iletişim kesinti sorununu çözmeye izin verirse, bu SpaceX için çok büyük bir avantaj olacak. Çünkü Starship geliştirme süreci, zorlu bir yörünge test uçuşu sürecine girmek üzere. Bu süreç boyunca, ilk birkaç Starship muhtemelen inişi tamamlayamayacak.

Bununla birlikte, SN20 ve sonraki araçlarda, atmosfere yeniden giriş ve iniş sırasında başarı elde etmek için pek çok denemeye ihtiyaç duyacak.

— Elon Musk (@elonmusk) 

Starship geliştirme sürecinin deneme-yanılma ile ilerlediği düşünürsek; bu başarısızlık program için gayet normal olmakla beraber süreç için oldukça önemli. Bu başarısızlık test uçuşlarından alınan veriler, neyin yanlış olduğunu belirlemekte birincil rolü oynayacak. Bu yüzden bu anlarda veri alabilmek, hayati derecede önemli. Ne kadar veri, o kadar iyi.

SpaceX’in bu izni almasının başka bir göstergesi, Starlink kullanan ilk Starship Sn15’in beklenenden daha iyi bir performans gösterdiğidir. SpaceX, Nisan ayında Sn15’te Starlink kullanmak için izin almış ve Sn15 gövdesine bağlı bir starlink anteni ile uçup başarıyla inmişti. Ancak, görev sonrasında Starlink anteni ile ilgili hiçbir açıklama gelmedi.

Fakat alınan bu izin, Starlink’in ilk uçuşunda oldukça iyi bir performans gösterdiği gösteriyor.

Tüm bunlar dışında SpaceX Starlink’in bant genişliğini saniyede birkaç megabitten düzinelerce ve hatta yüzlerce megabite çekebilirse, ilerleyen yıllardaki görevlerden çok daha yüksek kapasiteli veri yada yüksek çözünürlüklü görüntü alabilir.

Sn15’te kullanılan Starlink anteni