#

SpaceX Drone Gemisi OCISLY Kaliforniya’ya Ulaştı

SpaceX’in en eski drone gemisi ”Of Course I Still Love You”, Florida’dan ayrıldıktan 4 hafta sonra yaklaşık 8.000 km mesafeyi tamamlayarak Kaliforniya’ya ulaştı.

10 Haziran günü OCISLY, yaklaşan Polar Starlink görevlerinde kullanılmak üzere Kaliforniya’ya doğru yola çıkmıştı. Aslına bakacak olursak, SpaceX çoğu falcon 9 görevlerini Florida’dan yapıyor. Bu yüzden, şuan aktif olarak kullanılan iki drone gemisi de Florida kıyılarındaydı.

Ancak, Starlink projesinin geçtiğimiz ay yeni bir evreye geçmesi üzerine, bu tablo değişti. Öyle ki, Starlink projesi ikinci fazında SpaceX daha çok kutupsal yörüngeye Starlink uydusu gönderecek. Bu yüzden de, konumu nedeniyle kutupsal yörüngeye daha çok yük taşıyabilen SLC-4 rampası önümüzdeki yıllarda çok daha fazla kullanılacak.

OCISLY’nin Kaliforniya’ya gitme sebebi de tam olarak bu. SLC-4 rampasıdan fırlatılan Falcon 9’ların ilk aşaması OCISLY ile kurtarılacak. Florida’da kıyısında ise şuanda JRTI aktif olarak görev yapıyor. JRTI, bundan yaklaşık 12 ay önce Florida’ya gelmişti ve OCISLY ile beraber bu 12 ayda toplam 31 defa başarıyla ilk aşama kurtardılar.

Aslında, Florida için yeni bir drone gemisi neredeyse hazır. A Shortfall of Gravitas drone gemisinin yapımı geçtiğimiz haftalarda tamamlandı ve neredeyse taşınmaya hazır