#

Ticari Uzay İstasyonları

20 yılı aşkın bir süredir çalışmakta olan ISS’in ömrü dolmak üzere. Gittikçe ticarileşen uzay sektöründe ISS’in yerine bilimsel ve turistik amaçlı yeni uzay istasyonları geliştiriliyor. Bunlardan en önemlileri ile ilgili bilgiler:

SNC Uzay İstasyonu

SNC Uzay İstasyonu Sierra Space tarafından geliştirilmekte olan ticari bir uzay istasyonudur. Diğer klasik uzay istasyonlarının aksine şişme modüllerden oluşmaktadır. Bu modüllerin malzemesi alüminyumdan 10, çelikten ise 5 kat daha dayanıklıdır. Bu da alüminyum modüllerden oluşan klasik uzay istasyonlarına göre büyük bir avantajdır.

Yerçekimsiz ortamda film stüdyoları ve turizm gibi birçok farklı amaçları olan istasyona erişim ise yine SNC tarafından geliştirilen Dream Chaser uzay aracıyla gerçekleştirilecektir. Uzay istasyonunun en önemli parçası olan şişme modüller tam olarak şişince 9 metre çapa ve 3 katlı bina yüksekliğine erişmektedir.

Axiom Uzay İstasyonu

Turistik uzay görevleri üzerinde çalışan Axiom Space’in geliştirdiği bir ticari uzay istasyonudur. İlk etapta 5 modülden oluşacak istasyonun ilk modülü 2024 yılında uzaya gönderilecek ve ISS’e kenetlenerek faliyetlerine başlayacaktır.

Çekirdek modül görevi görecek olan modülle birlikte uzay turistleri için bulunan seyir kubbesi de gönderilecektir. Diğer modüller de gönderildikten sonra istasyonun ISS’den bağımsız olarak görev yapmasını sağlayacak içinde güneş panelleri ve soğutma sistemi olacak kule modülü eklenecektir. Ek olarak modülde astronotların ve turistlerin araç dışı faaliyetlerini yapması için hava kilidi de bulunacaktır.

Nanoracks Uzay İstasyonu

Şuanda ISS’den uzay çöplerini ve mikro uyduların fırlatılmasını sağlayan modülü üreten şirketin geliştirmekte olduğu ticari bir uzay istasyonudur. Diğer uzay istasyonlarının aksine çok daha farklı bir yöntem kullanılacaktır. Bu da roketlerin kullanılmış 2. aşamalarını yakalayıp onları bir uzay istasyonu modülüne dönüştürmektir. Bu sene konsept kanıtlama testi yapacak olan firma bir Falcon 9 roketiyle fırlatılacak olan özel inşa robotuyla uzayda metal parçaları kaynaklamayı deneyecektir.

Blue Origin Uzay İstasyonu

Blue Origin’in New Glenn roketinin 2. aşaması dönüştürülerek yapılacak istasyondur. Bu nedenle Nanoracks Uzay İstasyonu’na benzemektedir. Farkı ise uzayda değil Dünya’da hazırlanıp gönderilecek olmasıdır.

Blue Origin’in bir diğer uzay istasyonu projesi ise New Glenn roketinin 2. aşamasını yakıt tankına çevirerek yörüngede diğer roketlere yakıt ikmali yapılmasını sağlamaktır. Bu sayede roketler Ay’a ve Mars’a çok daha fazla yükler götürebilecektir.