#

Unity 22 | SpaceShipTwo

Görev Adı :11 Temmuz 2021 17.30 | 14.30 UTC
Fırlatma Zamanı :Unity 22
Şirket :Virgin Galactic
Müşteri :Virgin Galactic
Roket :SpaceShipTwo
Rampa :Spaceport America, New Mexico, ABD
Yük Kütlesi :
Yük Amacı :2’si pilot olmak üzere 6 kişiyi uzaya taşımak
Yörünge :Yörünge altı
Hava Durumu :
Bu görev :12. SpaceShipTwo Görevi
4. VSS Unity mürettebatlı görevi
1. tam mürettebatlı görev
İzle :Uzay Çağında Yolculuk | Virgin Galactic

Tüm Bunlar Ne Anlama Geliyor?

Richard Branson tarafından kurulan Virgin Group’un bünyesindeki Virgin Galactic şirketi, SpaceShipTwo olarak bilinen VSS Unity’nin ilk tam mürettebatlı görevine hazırlanıyor. Her ne kadar Virgin Galactic bu görev tam mürettebatlı dese de, SpaceShipTwo’nun pilotlarla beraber toplam 8 kişi taşıyabildiğini unutmayın.

Bu görevdeki başka bir heyecan verici şey ise, Virgin Group’un kurucusu Richard Branson’un da bu uçuşta yer alacak olması.

Mürettebat

SpaceShipTwo, ikisi pilot olmak üzere toplam 8 kişiyi uzaya taşıma kabiliyetine sahiptir. Bu kapasiteyle beraber, Dave Mackay ve Michael Masucci adında iki pilot SpaceShipTwo’yu kullanırken; Beth Moses, Colin Bennet, Sirisha Bandla ve Sir Richard Branson ise yolcu olarak eşlik edecek.

Beth Moses

Purdue Üniversitesi’nden havacılık ve uzay mühendisliği alanında lisans ve yüksek lisans dereceleri ile mezun olan Beth Moses, Virgin Galactic’te baş astronot eğitmeni olarak görev yapıyor. Aynı zamanda, 2019 yılının şubat ayında SpaceShipTwo ile uzay sınırına gitmiş ve yörünge altı bir uçuşta emniyet kemerini çıkarıp süzülen ilk kişi olmuştu.

Colin Bennett

Virgin Galactic’in başarısındaki bir diğer önemli rol, Baş Operasyon Mühendisi Colin Bennett; bu görevde kabin prosedürlerini ve ekipmanlarını incelemek ve değerlendirmek gibi kritik görevleri yerine getirecek.

Sirisha Bandla

Virgin Galactic’te Devlet İşleri ve Araştırma Operasyonlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Sirisha Bandla; Florida Üniversitesi’nden bir deney kullanacağı için bir yük uzmanı olarak görev yapacak.

Richard Branson

Son yıllarda tanınmış bir isim olan Virgin Galactic’in kurucusu Richard Branson da Unity’nin 22. uçuşunda uçuyor olacak. Gelecekteki bir özel uzay turistlerinin ne bekleyeceklerini bilmeleri için kendi perspektifinden uçuşunun ayrıntılı bir raporunu verecek. Buna uçuş öncesi eğitim de dahildir.

SpaceShipTwo Nedir?

SpaceShipTwo, özel olarak tasarlanmış bir uçakla fırlatılan bir uzay uçağıdır. Taşıyıcı uçak onu yaklaşık 10 km irtifaya çıkarırken, kalan 70 km’lik yolu hibrit motoruyla tamamlayarak birkaç dakikalık bir yerçekimsiz ortama sahip olur. Koltuk başına yaklaşık 250.000 dolarlık bir fiyat ile; pilotlar hariç 6 kişiyi uzay sınırına taşıyabilir.

Şuan kullanılan VSS Unity, ikinci SpaceShipTwo aracıdır. Bundan önceki araç VSS Enterprise, 2014 yılında yardımcı pilot Michael Alsbury’nin ölümüne sebep olan bir kazada parçalandı. Kazanın sebebi ise motor ateşlenmesi sırasında kanat hareketiyle ilgili bir sorundu.

SpaceShipTwo ve onu taşıyan uçak White Knight Two, 2005 yılında Burt Rutan ve Richard Branson tarafından kurulan The Spaceship Company tarafından tasarlandı ve inşa edildi. Burt Rutan’ın önceden var olan şirketi Scaled Composites, daha önce SpaceShipOne’ı inşa edip uçurmuştu.