#

Northop Grumman, yeni SLS SRB’si BOLE’ün yeni tasarımını yayınladı

Nasa’nın yeni süper ağır roketi SLS’in katı yakıtlı iticileri (SRB) üreten Northrop Grumman, SLS Block 2’den itibaren kullanılacak BOLE katı yakıtlı iticisinin yeni bir tasarımını yayınladı. BOLE katı yakıtlı iticisi, şuan kullanılan SRB’lerden daha yeni teknlojiler kullanması yanında daha kolay üretilebilir; bunlara ek olarak itiş gücü en az eski itici kadar olacak.

Yeni BOLE tasarımında roket motoru aynı kalsa da; eski SRB’lere göre daha modern bir üretim teknolojisi, karbon kompozit yapı ve yeni bir katı yakıt formülü içeriyor. Bu yeni SRB şuan tasarım aşamasında olsa da, ilk ateşleme testini 2024 yılında yapacak. Ancak bu SRB’nin kullanılması 2030’dan önce olmayacak gibi duruyor. NASA şuanda uzay mekiğinden kalan SRB RSRM’in geliştirilmiş versiyonu olan RSRMV’den 8 uçuşa yetecek kadar sahip. Bu, RSRMV’nin Artemis 8’den sonra tükeneceğini gösteriyor.

NASA’nın yılda 1 SLS üretme kapasitesi göz önüne alındığında bu gelişmiş SRB ilk uçuşunu 2030 civarlarında yapabilir.

SLS’in şuan kullanılan SRB’si RSRMV bir kısmı | Credit: NASA

Neden yeni bir SRB?

SLS’in, uzay mekiğinde kullanılan dört segmentli katı yakıtlı itici RSRM’in gelişmiş versiyonunu kullanılıyor. RSRMV adı verilen bu SRB, üretim sürecinden çalışma mantığına kadar eski bir teknoloji kullanıyor. Uzay mekiği programı sona erdiğinde ve SLS programı başladığında; yapısal donanım, segmentler vb. gibi parçalardan geriye sadece 8 uçuşa izin verecek kadar kalmıştı.

NASA ise, bu SRB’leri üretmeye devam etmek yerine daha modern ve kolay üretime sahip yeni bir SRB geliştirmeyi seçti. Bu SRB artık BOLE olarak biliniyor ve Northop Grumman tarafından geliştiriliyor.

BOLE’ün yeni tasarımı | Credit: Northrop Grumman