#

NS-16 | New Shepard

Görev Adı :NS-16
Fırlatma Zamanı :20 Temmuz 2021 16.00 | 13.00 UTC
Şirket :Blue Origin
Müşteri :Blue Origin
Roket :New Shepard
Rampa :Launch Site One – West Texas – Texas – ABD
Yük Kütlesi :
Yük Amacı :4 kişiyi uzaya taşımak
Yörünge :Yörünge altı
Hava Durumu :
Bu görev :16. New Shepard Görevi
1. Blue Origin mürettebatlı görevi
İzle :Uzay Çağında Yolculuk – Gelecek Bilimde | Blue Origin

Tüm Bunlar Ne Anlama Geliyor?

Jeff Bezos tarafından kurulan Blue Origin şirketi, New Shepard ile ilk mürettebatlı göreve hazırlanıyor. Bu görevdeki başka bir heyecan verici şey ise; Blue Origin ve Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un uçuşta yer alacak olması.

Mürettebat

New Shepard, hepsi yolcu olmak üzere toplam 7 kişiyi uzaya taşıma kabiliyetine sahiptir. Bu kapasiteyle beraber; Jeff Bezos, Mark Bezos, Wally Funk ve Oliver Daemen uçuşta yer alırken, diğer 3 koltuk ise boş kalacak.

Jeff Bezos

Blue Origin’in kurucusu Jeff Bezos, NS-16 göreviyle uzaya gideceklerden biri. Bezos, başlangıçta motor sistemlerine odaklanan şirketi Blue Origin’i 2000 yılında kurdu. 2005’te Bezos, New Shepard üzerinde çalışmaya başlasa da, ilk görev bundan tam 10 yıl sonra başladı.

Amazon’u da kuran Jeff Bezos, Blue Origin’e kendi parasıyla ve Amazon hisselerini satarak fon sağlıyor. Aslında Blue Origin dışında Bezos her zaman uzaya düşkündü. Lise yıllarında bile Bezos, uzayda oteller inşa etmek üzerinde düşünüyordu. 1999’da October Sky filmini izledikten sonra Blue Origin’i kurmaya karar verdi.

NS-16’nın uçuşuyla Jeff Bezos, eşsiz ağırlıksızlık hissetmek ve uzaydan Dünya’ya bakmak gibi hayat boyu süren hayalini gerçekleştirebilecek. 

Mark Bezos

Jeff Bezos, erkek kardeşi Mark Bezos’u da bu maceraya davet etti. Mark ve Jeff, 5 yaşından itibaren birbirlerinden ayrılmak zorunda kaldı. Bu noktadan sonra çok ayrı bir hayata yelken açtılar; Jeff Bezos girişimci olurken Mark Bezos ise kendini diğer insanlara yardım etmeye adadı. Uzun yıllar New York’ta yoksullukla mücadele eden Robin Hood Vakfı’nda iletişim başkanı olarak çalıştı.

Bunun dışında Mark, aynı zamanda Westchester County’de gönüllü bir itfaiyecidir.

Wally Funk

Wally Funk, havacılık alanı dışında Mercury 13 astronotu olarak NASA’da da çalıştı. Mercury 13 görevinde ilk defa bir kadın astronotun uzaya gitmesi planlansa da, bu görev daha sonra iptal edildi ve Wally Funk uzaya gitme şansına erişemedi. Ancak, bu görev ile birlikte tekrar uzaya gitme imkanına erişiyor. Ayrıca Wally Funk, 82 yaşında olduğu için uzaya giden en yaşlı insan olacak.

Oliver Daemen

NS-16’nın son katılımcısı 18 yaşındaki Oliver Daemen. 2020 yılında liseden mezun olan Daemen, ayrıca uzaya uçan en genç insan olacak. Aslında, açık arttırmanın kazananı Daemen değildi. Kazanan kişi daha sonradan o gün müsait olmadığı söyleyince Blue Origin en büyük teklifi veren ikinci kişiyi seçti.

New Shepard Nedir?

Adını uzaya giden ilk Amerikalı Alan Shepard’dan alan New Shepard; Blue Origin tarafından uzay turizmi için geliştirilmiş bir rokettir. Tamamen yeniden kullanılabilir olmakla beraber uzaya tek seferde 7 kişi taşıyabilen New Shepard; uzay turizmi için güvenlilikten manzaraya kadar rakibine göre pek çok avantaja sahip.

New Shepard, ilk aşamasında tek adet BE-3 motorunu kullanarak 489 kN itki üretebiliyor. Bu itki sayesinde görev sırasında ortalama olarak 105 km’lik bir irtifaya çıkabilir. Kalkıştan sonra ilk aşama dikey bir şekilde inerken kapsül paraşüt yardımıyla karaya iniyor.

Tüm bu uçuşun fiyatı, henüz resmi bir rakam olmasa da tahmini olarak koltuk başına 300.000 dolar fiyata sahiptir.

Fırlatma esnasında New Shepard