#

MLM Nauka | Proton-M

Görev Adı :MLM Nauka
Fırlatma Zamanı :21 Temmuz 2021 17.58 | 14.58 UTC
Şirket :Roscosmos
Müşteri :Roscosmos
Roket :Proton-M
Rampa :Fırlatma Kompleksi 200/39, Baykonur Uzay Üssü, Kazakistan
Yük Kütlesi :23.200 kg
Yük Amacı :Yeni Rus modülü Nauka’yı ISS’e taşımak
Yörünge :LEO – Alçak Dünya Yörüngesi
Hava Durumu :
Bu görev :2021’in 67. yörünge denemesi
İzle :Uzay Çağında Yolculuk | Roscosmos

Tüm bunlar ne anlama geliyor?

Roscosmos, ISS’e gönderilecek yeni modül Nauka’yı fırlatmaya hazır! Rus segmentinin yeni bir parçası olan Nauka modülü, temel olarak bilimsel araştırmalar yürütmek için tasarlandı. Kazakistandaki Baykonur Uzay Üssünden Proton-M ile fırlatılacak modül, 29 Temmuz 2021’de ISS’e kenetlenecek.

Nauka görev logosu | Credit: Roscosmos

MLM NAUKA

Rusça ‘bilim’ anlamına gelen Nauka, ISS’ın Rus segmenti için Khrunichev Devlet Araştırma & Üretim Uzay Merkezi ve RSC Energia (her ikisi de Roscosmos’un bünyesindedir) tarafından geliştirilen yeni bir bilim modülüdür. Bu modül genel olarak, ISS’in rus kısmındaki işlevselliği büyük ölçüde genişletecek.

Nauka’nın geliştirilmesi 2004’lerin sonlarında başladı. Temel tasarımı, 1998’de fırlatılan ve hala yörüngede olan Zarya (Rusça ‘şafak’) modülünün yedeğine dayanıyor. Projeye başlandığında Nauka’nın 2007’de fırlatılması planlanıyordu, ancak farklı sebepler ve sorunlar nedeniyle (2013 yılında tahrik sisteminde bulunan sorunlar gibi) fırlatma defalarca ertelendi.

Özellikler

Kütle20.350 kg
Uzunluk13,12 m
Çap4.25 m
Basınçlı hacim70 m3
Bilimsel ekipman için hacim6 m3
Kargo için hacim4.9 m3
Fotoelektrik için hacim56 m3
Çalışma alanı14
Ömür15 yıl

İşlevler

Adından da anlaşılabileceği gibi Nauka, çok amaçlı bir modüldür ve çeşitli görevler için kullanılabilir. Diğer modüllerle birlikte, rus segmentinin kapasitesini 3 kozmonot arttırarak ISS’in kapasitesini büyütecek. Bunlara ek olarak yeni bir mutfak, hava ve su arıtma sistemleri ve tuvalet bulunmaktadır. Modül, 6 kişi için oksijen devri yapabilecek ve şimdiki rus geleneklerinin aksine, idrardan su üretebilecek.

Yeni modül Nauka, ISS’e otonom olarak kenetlenebilen bir tahrik sistemine sahiptir. ISS’e kenetlendikten sonra içinde bulundurduğu yakıt tankları yakıt depolamak için kullanılabilecek. Nauka ayrıca 23,9 metre açıklığa sahip iki güneş paneline sahiptir. Bu, rus segmentine daha fazla enerji sağlayacak ve ISS’ın ana güneş panellerine olan bağımlılığı azaltacak.

Tüm bunlara ek olarak Nauka, yeni Prichal modülü gelmeden önce soyuz uzay araçları için kenetlenme portu olarak kullanılacak. Yeni prichal modülü 24 kasımda fırlatılacak ve Nauka’ya kenetlenecek.

European Robotic Arm (ERA)

ISS hali hazırda iki robotik kola sahip: Canadarm2 ve Japanese Experiment Module Remote Manipulator System. Ancak bu robotik kollar, ISS’in rus tarafına erişebilecek kadar büyük bir uzunluğa sahip değil. Bu sorunu çözmek için ESA, Airbus ve Space Hollanda, Nauka ile fırlatılacak ERA adında yeni bir robotik kol geliştirdi.

11 metre uzunluğundaki ERA, pek çok işlevsel özelliğe sahip. Örneğin, Nauka’nın hava kilidinden ISS’in dışına ekipman taşımaya yardımcı olabilecekken, uzay yürüyüşünde Ruslara yardım edebilecek. Bunlara ek olarak, modüllerin etrafını 4 kızılötesi kamerayla kontrol ederek herhangi bir hasar veya bozulmayı tespit edebilir. Ayrıca, tamamen otonom olarak çalışabilir. ERA hakkında daha fazla bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

Avrupa Robotik Kolu
Avrupa Robotik Kolu (Kredi: Avrupa Uzay Ajansı )

Görev

Nauka, fırlatıldıktan 10 dakika sonra Proton-M’in üçüncü aşamasından ayrılacak ve 29 temmuzdaki kenetlenme için beklemeye başlayacak. Nauka kenetlenme için beklerken, Nauka’ya yer açmak için Pirs modülü 23 temmuzda’da ISS’ten ayrılarak atmosferde yanacak.

Pirs modülü, yaklaşık 20 yıldır hem soyuz uzay aracının kenetlenmesi, hem de kozmonotların EVA yapması için kullanılıyordu. Yeni modül Nauka, Pirs modülünün yerini almış olacak.