#

Electron Geri Dönüyor

Rocket Lab 19 Temmuzda 2 ayı geçkin bir süre önceki Electron başarısızlığının nedenini bulduğunu ve artık Electron’un uçuşa hazır olduğunu açıkladı. Son başarısızlık, RocketLab’in bir sonraki fırlatmalarının tarihini derinden etkilemekle beraber, özellikle Nasa’nın önemli Capstone fırlatmasının birkaç ay ertelenmesine sebep oldu.

Electron, 15 Mayıs’ta Running Out of Toes görevinde, ikinci aşamadan kaynaklanan bir başarısızlık yaşamıştı. Başarılı bir aşama ayrılmasından sonra, ikinci aşama ateşlendikten hemen sonra takla atmaya başladı ve bilgisayar motoru kapatarak görevi iptal etti.

Sorunun Kaynağı

RocketLab tarafından yapılan soruşturmada 2. aşamadaki sorun detaylıca incelendi. Motorda yaşanan bir sorun 2. aşama bilgisayarındaki sinyalleri bozdu. Bu da itki yön kontrolünün normal değerlerin dışına çıkmasına neden oldu. Kısaca bilgisayar, motorun ateşlenme yönünü yanlış olduğunu düşünerek kendini düzeltmeye çalıştı.

Bu sorun, daha önceki testlerde fark edilmemişti ve bunun üstüne mühendisler sorunu laboratuvarda tekrarladılar ve sorunun tekrar olmasını önlemek için, ateşleyicinin tasarımında değişiklikler yaptılar.

Bu başarısızlık Electron’un toplam 20 uçuşta elde ettiği üçüncü başarısızlıktı.

Electron’un geleceği

15 Mayıstaki başarısızlık, pek çok görevi oldukça olumsuz etkiledi. Haziranda yapılması planlanan RASR-3, RASR-4, Capstone ve STP-27RM sırasıyla; temmuz, ağustos ve ekime ertelendi.