#

NASA, üç Termal Tahrik Reaktörü için finansman sağladığını duyurdu

Nasa 13 Temmuzda yaptığı açıklamada insanları ve kargoları Mars’a taşımak veya bilimsel misyonları Güneş sisteminin dışına taşımak için kullanılabilecek reaktör tasarımı konseptleri üretmek için üç adet 5 milyon dolarlık sözleşme imzaladığı duyurdu.

Lockheed Martin, Aerojet Rocketdyne, General Atomics, nükleer bileşenler ve yakıt üreten BWX Technologies anlaşmaya dahil olan şirketlerden birkaçı.

Nükleer tahrik diğer kimyasal roketlere kıyasla çok daha verimlilik sağladığı için Mars’a ve ötesine yapılacak mürettebat ve kargo misyonları daha ulaşılabilir olacak. ABD Enerji Bakanlığının Ulusal Laboratuvarı (INL) aşağıdaki şirketlere gelecekteki misyon ihtiyaçlarını destekleyebilecek kavramsal bir reaktör tasarımı üretmeleri için 5 milyon dolar değerinde ve 12 aylık bir sözleşme verecek.

Çalışma sözleşmeleri kapsamında her ekip, reaktör tasarımlarını nihai tasarımın “%30 aslına uygun” olacak şekilde tasarlayacak. Sonra bunun uygulanabilir olduğunu gösterecek ve bir prototip reaktör inşa etmek için gereken maliyeti belirleyecek.

NASA ayrıca Ay ve Mars’ta kullanılmak üzere bir fizyon yüzey güç sistemi üzerinde çalışıyor. Küçük, hafif bir fizyon yüzey güç sistemi, en az 10 yıl boyunca sürekli olarak ortalama birkaç hanenin elektrik ihtiyacı olan 10 kw’a kadar elektrik üretebilir.