#

Venüs Yeniden Hedefte

2 Haziran Çarşamba günü NASA, 2030 yılına kadar Venüs gezegenine yapılmak üzere 2 misyon duyurdu. Bu, Nasa’nın 1989’dan beri planladığı ilk misyondu. Ayrıca ISRO’nun (Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü), ESA’nın ve Roscosmos’un da Venüs görevleri var. Özel şirketlerden Rocket Lab de 2023’te Venüs’e araç gönderecek.

Tarihi Venüs Görevleri

Venüs’e ilk defa 1961’de uzay aracı gönderilmeye başlandı. İlk görevler genellikle başarısızdı. Sovyetlerin Venera 7 uzay aracı 1970 yılında Venüs yüzeyine sert bir şekilde indi. Araç ciddi bir şekilde hasar almıştı. Ancak 20 dakika boyunca Dünya’ya yüzeyden bilgi aktardı. Gelen bilgiler son derece büyük bir hayal kırıklığına neden oldu. Çünkü Venüs sanıldığı gibi insan yaşamına uygun olmaktan çok uzaktı. Yüzey sıcaklığı 475 °C ve atmosfer basıncı 91 atm idi. Yani Dünya’nın basıncından yaklaşık 90 kat fazlaydı. Ayrıca gezegende sürekli asit yağmuru ve şimşek olayı yaşanmaktaydı.

Bu olaydan sonra da Venüs’e görevler devam etti. Venera 9 aracı üstündeki kameralarla birlikte 22 Ekim 1975’de Venüs’e başarılı bir şekilde indi. İnişten dakikalar sonra ilk defa başka bir gezegenden çekilen fotoğraflar gönderildi.

Venera 9’un Venüs yüzeyinden çektiği fotoğraf

Amerika da Sovyetler kadar olmasa da Mariner sondalarıyla Venüs’e araçlar gönderdi. Venüs’ün canlı yaşamına uygun olmadığının düşünülmesi bu gezegene olan görevleri azalttı. Son yıllarda 2006’da ESA, 2010’da JAXA dışında Venüs’e herhangi bir görev yapılmadı. Peki neden birçok ülke yeniden Venüs araştırmalarına odaklandı?

Venüs’e Dönüş

Venüs’ün bir zamanlar -yaklaşık 700 milyon yıl önce- Dünya gibi yaşama elverişli olduğu düşünülüyordu. Ancak birkaç milyar yıl sonra gezegendeki devasa volkanik patlamalar sonucunda Venüs’te sıcaklık arttı, okyanuslar eridi ve atmosferi kalınlaştı. Bu durum, Venüs’ün bugünkü cehennemi andıran koşullarını oluşturdu. Ancak gezegenin bir kısmı hala yaşanılabilir durumda olabilir. Yüzeyin 50 kilometre yükseğinde sıcaklık ve basınç koşulları Dünya’nınkine yakın. Bu yüzden bazı bilim insanları Venüs bulutlarında mikropların barınabileceği düşünülüyor. Birkaç yıl önce Venüs atmosferinde fosfin gazı tesbit edildi. Bu gazın bulunması mikroskobik canlıların yaşadığına işaret olabilirdi. Ancak bazı bilim insanları bu teoriye karşı çıktı.

Venüs’ün yaşadığı iklim değişikliğinin incelenmesi Dünya’nın değişimini anlamamıza yardımcı olacağı için çok önemli. Bu yüzden Venüs, uzay ajansları için incelenmeye değer olarak görülüyor.

Gelecek Venüs Görevleri

NASA, 2 Haziran’da Venüs’e yapılmak üzere DAVINCI+ ve VERITAS adında 2 misyonu duyurdu. DAVINCI, gezegenin atmosferini inceleyerek zamanla nasıl değiştiğini inceleyecek. VERITAS ise radar kullanarak gezegenin yüzeyini yörüngesinden haritalayacak. 

ISRO da Shukrayaan-1 göreviyle 2024’te Venüs’e araç gönderecek. Araç Venüs atmosferini ve Güneş rüzgarlarının Venüs iyonosferine etkilerini inceleyecek. Roscosmos 2029’da Venera D göreviyle Venüs’e geri dönecek. Venera D, bir yörünge aracı ve iniş aracını içeriyor. Yüzeyde 3 saat çalışabilecek şekilde tasarlanan araç, Venüs yüzeyinde çalışan en uzun ömürlü araç olacak. Son olarak ESA’nın EnVision adındaki Venüs yörünge aracı planları var. 2030’lu yılların başında fırlatılması planlanıyor.

Kaynakça

https://www.space.com/venus-exploration-campaign-nasa-missions

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_missions_to_Venus

https://en.wikipedia.org/wiki/Venus

https://www.space.com/44-venus-second-planet-from-the-sun-brightest-planet-in-solar-system.html

https://www.neoldu.com/venus-gezegeni-bilgi-33830h.htm

https://www.space.com/venus-volcanoes-could-create-phosphine-not-life

  1. I just could not leave your website before suggesting that I actually loved the standard info an individual provide for your visitors? Is going to be again often in order to check up on new posts.