#

Pirs Modülü ISS’ten ayrıldı

Uzayda 20 yılın ardından Pirs modülü, kendisinin yerini alacak Nauka modülüne yer açmak için Uluslararası Uzay İstasyon’undan ayrıldı.


Nedir bu Pirs

14 Eylül 2001 tarihinde, Soyuz-U roketi ile fırlatılan 17 Eylül 2001’de ISS’e kenetlenen Pirs Modülü 3.580 kg kütleye ve 4,91 m uzunluğa sahiptir. Çapı 2,55 m olan Pirs, 14 Eylül 2001’de fırlatıldı ve ISS’in Zvevda Modülü’nde bulunuyordu. ISS’e Soyuz ve Progress araçları için kenetlenme alanı ve Kozmonotlara uzay yürüyüşleri için giriş ve çıkışlara izin verdi. Son 20 yılda, 70’den fazla araç Pirs sayesinde ISS’e kenetlendi ve dünyaya döndürüldü.Toplamda 39 Progress kargo aracı ve 32 Soyuz mürettebatlı uzay aracı, uzay istasyonuna varmak veya buradan ayrılmak için Pirs’i kullandı. Pirs’in kenetlenme için ilk kullanımı, 19 Ekim 2001’de Soyuz TM-32 tarafından yapıldı. Pirs ayrıca Rus Orlan uzay giysileri giyen kozmonot ve astronotların 53 uzay yürüyüşünü destekleyen bir hava kilidi de kullandı. 8 Ekim 2001’de Dezhurov ve Tyurin tarafından yürütülen uzay yürüşü Pirs’in ilk araç dışı etkinliği (EVA), tarihteki 100. Rus uzay yürüyüşünü işaret etti.

Neden Dünya’ya döndü? Pirs, 26 Temmuz 2021’e kadar yaklaşık 20 yıl boyunca Zvezda Modülü’nde idi. İstasyonun Rus segmenti Zvezda Servis Modülü’nün nadir veya Dünya’ya bakan tarafından ayrılacak ilk modül olacağını işaret ediyordu. Pirs, kargo gemisinin motorlarının kontrolü altında istasyondan uzaklaştı. 26 Temmuz 2021 tarihinde Nauka Modülü’ne yer açmak için Progress MS-16 tarafından hizmet dışı bırakıldı ve Zvezda Modülü’nden ayrıldı.

Nauka nedir?

Nauka, ISS’in rus segmenti için hizmet sağlayacak yeni nesil bir bilim modülüdür. İçinde çeşitli bilimsel deneyler için yük barındırmasının yanı sıra; kozmonotların kullanması için yeni bir mutfak, tuvalet, idrar arıtma sistemi ve bir robotik kol içeriyor.