#

It’s a Little Chile Up Here | Electron

Görev Adı :It’s a Little Chile Up Here
Fırlatma Zamanı :29 Temmuz 2021 09.00 | 06.00 UTC
Şirket :RocketLab
Müşteri :Amerikan Uzay Kuvvetleri
Roket :Electron
Rampa :LC-1A – Māhia Yarımadası– Yeni Zelenda
Yük Kütlesi :?
Yük Amacı :Amerikan uzay kuvvetleri için teknoloji testleri
Yörünge :Alçak Dünya Yörüngesi
Hava Durumu :?
Bu görev :21. Electron Görevi
4. RocketLab 2021 Görevi

71. Tüm dünyada yörünge denemesi
İzle :Uzay Çağında YolculukRocketLab

Tüm Bunlar Ne Anlama Geliyor?

RocketLab, 15 mayıstaki ‘Running Out Of Toes’ görevinin başarısızlığının ardından tekrar rampaya dönüyor. Başlangıçta haziran ayında fırlatılması planlanan STP-27RM yada şimdiki adıyla It’s a Little Chile Up Here görevi 29 temmuz sabah saat 09.00 itibariyle Alçak Dünya Yörüngesine gönderilmek üzere Yeni Zelenda’dan fırlatılacak.

Bu görevde yer alan STP uydusu, Amerikan Uzay Kuvvetlerine ait olmakla beraber Amerikan uzay teknolojilerini test etmeyi amaçlıyor. Bu tarz küçük uydulardan gelen veriler, daha büyük ve önemli askeri uyduları inşa etmek veya kullanmakta Amerika’ya yardımcı oluyor.

STP-27RM Uydusu Nedir?

STP-27RM uydus, STP (Space Test Program) kapsamında üretilen bir küp uydudur. STP-27RM, doğası gereği açıklanmayan amaca sahip bir sensör türünün yeni bir modelini test etmeyi amaçlıyor. Bu test edilecek yeni sensör tipi, daha büyük uyduların karmaşıklığını, maliyetini ve üretilme zamanını azaltacak.

Electron nedir?

Electron roketi, RocketLab tarafından küçük uyduları uzaya taşımak için geliştirilen ticari bir rokettir. İlk olarak 2010 yılında Amerika’nın açtığı küçük uydular için tercih edilebilecek ucuz ve kabiliyetli roket ihalesi ile başladı. Şirket ihaleyi kazanınca yüklü miktarda ödenek aldı ve bu para yardımıyla Electron üstünde çalışmaya başladı.

Electron’un ilk tasarımı 2014 yılında duyurulsa da, ilk fırlatma 2017’nin ikinci çeyreğinde denendi. O günden itibaren Electron, 17’si başarılı olmak üzere 20 görevi tamamladı. Bu görevler için; 1’i Amerika’da olmak üzere 2 farklı fırlatma konumuna sahip. Ayrıca, fırlatma başına 7.5 milyon dolarlık maliyete sahipken, SSO’ya 300 kilogramlık yükü fırlatma kabiliyetine sahip.