#

iRocket Nasa’yla Yeni Bir Anlaşma Yaptı

iRocket sadece iki yıl içinde operasyonelleşme hedefi için Nasa’yla yeni bir ortaklığa başladı. Ortaklık, iRocket’e Nasa’nın Marshall Uzay Uçuş Merkezi’ndeki test tesislerine erişimine izin veriyor.

Şirket Eylül ayında Marshall test sahasında ilk motor testini gerçekleştirmeyi hedefliyor. Şirket yeniden kullanılabilir motorların ve fırlatma aracının geliştirilmesi ve testlerinin gerçekleşmesi için beş yıl içinde 50 milyon dolar ayıracak. Nasa’nın tesislerine erişim aynı zamanda motor testleri için önemli bir altyapı sağlayacak. Ohio’daki Glenn araştırma merkezinde uzay koşullarını simüle eden vakum motorlarının testi ve Marshall’da deniz seviyesi motorların testini yapabilecek.

Nasa’nın alt yapısı kullanma izni, şirkete motor testlerini kolaylaştırmada ve maliyetini düşürmede büyük bir avantaj sağlayacak.

iRocket

Şirket tamamen yeniden kullanılabilir otonom ve 24 saatin altında tekrardan uçuşa hazır hale gelebilen Shockwave adında roketleri üzerinde çalışıyor. Şirketin iddiasına göre roketler 20 kere yeniden kullanılabiliyor. Ayrıca 2. aşamayı da kurtarmayı hedefliyorlar. Roketler 300 kg ila 1.500 kg arasında yük taşıma kapasitesine sahip. Bu roketlerde kullanılacak motorlar ise 3d baskı yöntemiyle üretiliyor ve yakıt olarak sıvı oksijen ve metan kullanıyor.