#

Star One D2 & Eutelsat Quantum | Ariane 5

Görev Adı :Star One D2 & Eutelsat Quantum
Fırlatma Zamanı :31 Temmuz 2021 00.00 | 30 Temmuz 21.00 UTC
Şirket :Ariane Space
Müşteri :EutelsatEmbratel Star One
Roket :Ariane 5
Rampa :Launch Area 3 (ELA-3), Guyana Uzay Merkezi, Fransız Guyanası
Yük Kütlesi :Eutelsat Quantum: 3,500 kg
Star One D2
6,200 kg
Yük Amacı :İletişim
Yörünge :GTO
Hava Durumu :?
Bu görev :110. Ariane 5 Görevi
72. Tüm dünyada yörünge denemesi
İzle :Uzay Çağında Yolculuk – Arianespace

Tüm Bunlar Ne Anlama Geliyor?

Arianespace, 30 Temmuz 2021’de Ariane 5 roketiyle birlikte Eutelsat Quantum ve Star One D2 uydularını fırlatmaya hazırlanıyor. Ariane 5, Fransız Guyanası’ndaki Guyana Uzay Merkezinden kalkacak ve iki uyduyu GTO yörüngesine götürecek.

Eutelsat Quantum Uydusu Nedir?

Eutelsat Quantum, yüksek frekanslı bir radyo aralığı olan ilk yeniden programlanabilir ticari telekomünikasyon uydusudur. Uydu, Airbus ve Eutelsat ortaklığıyla geliştirildi ve tamamen yeniden yapılandırılabilir uydulardan oluşan bir takımyıldızının ilk uydusu oldu.

Uydu, normal uydulara göre çok daha gelişmiş yeteneklere sahiptir. Öyle ki uydu, yörüngedeyken değişen taleplere göre farklı çeşitte hizmetler verebilir. Örneğin normal bir şekilde iletişim için kullanılırken, acil bir durumda hareket halindeki gemilerde ve uçaklarda yolculara bilgi vermek için açısını ve yazılımını değiştirilebilir. Aynı zamanda bu özellik uydunun gelişmiş yön belirleme sistemine sahip olduğunu da gösteriyor.

Tüm bunlar dışında Kuantum iletişim sistemine sahip olduğu için orta doğu ve kuzey afrika gibi savaş bölgelerine güvenli iletişim sağlayabilecek. Uydu yaklaşık 15 yıl ömüre sahiptir ve takımyıldızının diğer 6 uydusu, ilerleyen 3 yıl içinde fırlatılacak.

Radyo frekansı test odasının içindeki Eutelsat Quantum uydusu (Credit: ESA)

Star One D2 Uydusu Nedir?

Star One D2, Star One takımyıldızına ait bir iletişim uydusudur. D2 uydusu, Güney Amerika, Meksika, Orta Amerika ve Atlantik Okyanusu bölgelerinde yüksek hızlı geniş bant, televizyon yayını ve telekomünikasyon hizmetleri sağlamak üzere geliştirildi. Eutelsat Quantum’a benzer şekilde, 15 yıllık bir ömüre sahiptir.

Star One D2’nin yörüngedeki görüntüsü (Credit: Maxar)

Ariane 5 nedir?

Ariane 5, Arianespace tarafından ESA için geliştirilen bir ağır yük fırlatma aracıdır. Dünya’nın en güvenilir roketlerinden biri olarak kabul edilen Ariane 5, 1996 yılından bu yana %95,4’lük bir başarı oranıyla 109 kez fırlatıldı.

Bu görevde kullanılacak Ariane 5 versiyonu, ECA adı verilen gelişmiş bir versiyondur. Bu versiyonda, iki büyük uydunun üst üste konulabilmesini sağlayacak bir aparat bulunur. Bu sayede üstteki ve alttaki uydu birbirinden ayrı bir şekilde yörüngeye bırakılabilir.

İki uydu /ABS-2 ve Athena-Fidus) Ariane 5’in yük kaplaması içinde ikili fırlatma konfigürasyonunda (Credit: Arianespace)

Boosterlar

Ariane 5’in ana aşamasının yanlarına iki adet P241 katı yakıtlı booster (SRB) bulunuyor. P241, amonyum perklorat (AP) (%68), alüminyum yakıt (%18) ve Hidroksil sonlu polibütadien (HTPB) (%14) içeren bir karışım yakıtına sahiptir. Her booster, 130 saniye boyunca 7.080 kN itki sağlar.

İlk Aşama

Ariane 5, 540 saniye boyunca ateşlenebilen kriyojenik H173 ilk aşamasına sahiptir. 30 metre uzunluğunda bir ana yakıt tankına sahiptir ve bu yakıt tankı; sıvı hidrojen ve sıvı oksijeni ayrı tanklarda barındırır. 1 adet Vulcain 2 motoruna sahiptir ve bu motorla birlikte ilk aşama 1.390 kN (vakum) itki sağlayabilir.

(Credit: Arianespace)

İkinci Aşama

Arinae 5’in ECA verisonu, yakıt olarak sıvı hidrojen (LH 2 ) ve sıvı oksijen (LOx) ile kullanan bir HM7B motoruna sahiptir. Aşama, vakumda 67 kN itki sağlayabilirken, 446 saniyelik bir ISP’ye sahiptir ve 945 saniye boyunca ateşlenebilir.

(Credit: Arianespace)