#

GAO, Blue Origin ve Dynetics’in itirazlarını reddetti

Blue Origin ve Dynetics, HLS programı için Spacex’in Lunar Starship aracının seçilmesine karşı yaptıkları itiraz ABD Devlet Hesap Verebilirlik Ofisi (GAO) tarafından reddedildi.

Bu yılın başlarında NASA, SpaceX’e İnsan İniş Sistemini (HLS) yani ajansın Artemis Programı’nın bir parçası olarak astronotları Ay yüzeyine taşıyacak olan iniş aracını inşa etmek için bir sözleşme verdi. Sözleşme için üç şirket yarışmıştı: SpaceX, Blue Origin ve Dynetics. Genel kanı olarak NASA’nın hem rekabeti artırmak hem de yedek bir araca sahip olmak için iki şirket seçmesi bekleniyordu. Ancak NASA’nın HLS sözleşmesi için yeterli bütçe alamaması nedeniyle sadece tek bir araç seçmek zorunda kaldı: o araç ta tartışmalı bir kararla Lunar Starship.

Bunun üzerine, Blue Origin ve Dynetics, GAO’ya protestolarda bulundu. Blue Origin kurucusu Jeff Bezos, ajansın fikrini değiştirmek amacıyla NASA’ya açık bir mektup yayınladı. Mektupta NT (National Team)’nin iniş aracının masraflarının bir kısmını karşılamayı teklif etti.

Ancak GAO, 30 Temmuz günü yaptığı açıklamada Blue Origin ve Dynetics’in itirazlarını reddettiğini açıkladı. Gerekçe olarak Spacex’in verdiği teklifin daha düşük ve avantajlı olduğu ayrıca NASA’nın iki iniş aracı seçmek için yeterli bütçesinin olmaması gösterildi.

GAO’nun kararının ardından NASA, konuyla ilgili düşüncelerini paylaşan bir bildiri yayınladı. NASA, Amerikan astronotların Ay’a geri dönüşü için hızlı hareket edildiğini ancak mürettebat güvenliğinin öncelik olduğu hatırlattı. Ayrıca “NASA, Artemis, HLS ve insanlığın Ay’a dönüşü için en kısa sürede bir güncelleme sunacağını” ekledi.

Blue Origin ise karara itiraz etmeyi sürdürdü. Açıklamada: NASA’nın kararında sorunlar olduğunu ve iki iniş aracının savunulmaya devam edileceğini belirtti.