#

Uzayda korumasız kalırsak ne olur?

Uzay boşluğu, genellikle korumasız bir şekilde kalırsak 1 saniye bile hayatta kalamayacağımız bir ortam gibi anlatılıyor. Ancak bu genellikle insanların yanlış bildiği bir konudur.

“Adı üstünde” uzay boşluğu, boş bir ortamdır. Atmosfer basıncı yoktur. Bizi zararlı parçacıklardan ve yine vücudumuza zarar verecek ışınlardan koruyacak bir şey de yoktur. Nefes alabilmemizi sağlayacak bir atmosfer de yoktur. Aynı zamanda Dünya’nın en soğuk yerinden bile daha soğuktur.

Böyle anlatınca gerçekten de 1 saniye bile hayatta kalamazmışız gibi geliyor değil mi? Gelin şimdi bu olaylara biraz kafa yoralım ve boşlukta korumasız kalırsak ne olur sorusunun cevabını birlikte bulalım.

Öncelikle atmosfer basıncı olmazsa ne olur onu cevaplayalım. Dünya’da deniz seviyesinde ki atmosfer basıncı “1 bar” olarak ölçülür. Boşlukta ise bu tabiki 0 bar olarak ölçülür. Yani aradaki fark yalnızca 1 bar. Dalış yapan sıradan bir dalgıç 4-5 bar basınç altında kalır. Vücudumuz bu farka dayanabilecek bir yapıdadır. Bazı filmlerde gösterildiği gibi patlayarak ölmezsiniz.

Yine akla ilk gelen sorunlardan biri soğuk. Uzayın ortalama sıcaklığı eksi 270 derecedir. Dünya üzerinde bu sıcaklıkta gerçekten de birkaç saniye içerisinde ölürsünüz. Ancak boşlukta bu böyle olmaz. Kulağa garip gelse de bu böyledir. Biz sürekli hava ile ısı alışverişi yaparız. Su içerisinde isek bu ısı alışverişi su ile olur. Ancak boşlukta ısı alışverişi yapacağımız bir maddesel ortam yoktur. Boşlukta ısı kaybetmenize sebep olacak tek şey ışınımdır. Işıma ise yavaş gerçekleşir. Soğuktan ölmeniz saatler bile sürebilir.

Korkmayın Chris hala yaşıyor 🙂

Peki ya zararlı parçacıklar, ışınlar ve radyasyon? Bu olaylara maruz kalacaksınız ama bu sizi hemen öldürebilecek kadar güçlü olmayacak. Buna çok fazla maruz kalmazsanız muhtemelen yıllar sonra yine kanser olup öleceksiniz ama o ortamda kalmaya devam ederseniz yine bunun sizi öldürmesi bir kaç gün sürebilir.

Şimdi sizi öldürecek ilk şeye gelelim. İçinize çekeceğiniz o “tertemiz” hava yok (Yakında havayı boşlukta olmasak bile soluyamayacağız). Nefesinizi ne kadar tutabilirseniz o kadar yaşayacaksınız. Bu kadar ölümcül şey arasında sizi öldürecek ilk şeyin bu olması şaşırtıcı gelebilir ama gerçek budur.

Sonuç olarak filmlerde gördüğümüz donmalar, patlamalar aslında yaşanmaz. Bir oksijen maskesi sizi bir süre hayatta tutmaya yetecektir.