#

Adım adım yörüngeye: SpaceX’in Starship ve Superheavy’si ilk kez bir arada!

SpaceX’in yaklaşık 10 yıldır üzerine çalıştığı Starship programı, geçtiğimiz gün yeni bir kilometre taşını geride bıraktı. Öyle ki, Starship programı kapsamında geliştirilen iki roket (Starship & Superheavy) ilk defa birleştirildi.

Adım adım yörüngeye

SpaceX, ilerleyen iki hafta içinde Starship ile bir yörünge denemesi yapmadan önce, hızlı bir şekilde eksikleri kapatmak istiyor. Yörünge uçuşu esnasında kullanılacak Superheavy BN4 ve Starship SN20’nin inşası, bundan 10 hafta önce başladı ve 2,5 ay gibi kısa bir sürede inşaatın büyük bir çoğunluğu tamamlandı. Bu inanılmaz hızlı inşaat, Starship’in üretim ve geliştirme merkezi Starbase’in yüksek hız kapasitesinin en iyi göstergelerinden biri.

İnşası tamamlandıktan sonra fırlatma öncesi testler için rampaya giden ilk prototip ise Superheavy BN4 oldu. Yaklaşık 65 metre (21 katlı bina) uzunluğundaki BN4, 4 ağustos günü rampaya taşındı ve yörünge fırlatmaları için kullanılacak rampaya yerleştirildi.

Resim
BN4 rampaya yerleştirilmeden hemen önce | Credit: Elon Musk

Hemen ertesi gün, yani 5 ağustos 2021’de ise roketin ikinci kısmı Starship’te üretim tesisinden ayrılarak rampaya doğru yola çıktı. 50 metre uzunluğa sahip bu aşama rampaya vardıktan sonra ise sıra tüm bu 10 yıllık program içinde daha önce yapılmaya bir şeye geldi: birleştirme.

Dünyanın en büyüğü

Starship ve Superheavy, insanlık tarihinde üretilen en büyük roket olma ünvanına artık sahip. Bu iki roket, birleştirilmiş haldeyken yaklaşık 120 metre uzunluğa sahip. Bu rakamı daha iyi anlamak için şu örneği verebiliriz: en büyük mısır piramiti Keops, Starship Superheavy’den sadece 20 metre daha uzundur.

Bu inanılmaz rakamın elde edilmesi için gereken son adım ise, fırlatma rampasında birleştirme idi. Bu son adım, geçtiğimiz gün başarılıyla tamamlandı. Starship Sn20, Superheavy Bn4’ün üstüne koyularak birleştirildi.

Starship birleştirilmek üzere kaldırılıyor | Credit: NasaSpaceFlight – BocaChicaGal

To Mars

Eğer Starship’i hiç bilmiyorsanız söylemekte fayda var ki, SpaceX’in Starship’i geliştirme sebebi aslında oldukça önemli. Starship, başta Elon Musk olmak üzere pek çok SpaceX çalışanının hayali olan Mars’a insan indirmek ve insanlı üs kurmak. Starship’te kullanılmak üzere geliştirilen pek çok yeni teknoloji ve yöntemler sayesinde Starship, Mars’a 100 tondan daha fazla yük taşıma kapasitesine sahip. Bu inanılmaz rakam sayesinde SpaceX ve NASA, Mars yüzüne insanların barınmasını için pek modül taşıyabilecek. Tüm bunların yanında Mars’a Nüwa gibi devasa şehirler kurmak çok daha kolay ve ucuz olması mümkün.

Yapımına 2054 yılında başlanması planlanan Nüwa Mars şehri

ADEM EFE

SELAMLARRR