#

To Mars: NASA, Ay ve Mars’ta habitat inşa edecek teknolojiyi ISS’te test ediyor

NASA, Ay ve Mars’ta habitat inşa etmek için kullanacağı 3D teknolojisini uzayda test etmek için Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderdi. Söz konusu deney, ISS’e 12 ağustos’ta ulaşacak ve ISS’te kaldığı süre içinde mikro yerçekiminde küçük yapılar inşa edecek. İnşa edilen parçalar, daha sonrasında SpaceX’in Dragon 2 kargo aracıyla Dünya’ya dönecek ve Dünya’da inşa edilen yapılarla karşılaştırılacak.

Deney amaçları

Redwire Regolith Print (RRP) deneyi, 3D Regolith yazıcı teknoloji demosu olmakla beraber; temel olarak şu iki amacı taşır:

  1. Mikro yerçekimi ortamında üretim kapasitesini test etmek
  2. Mikro yerçekimi ortamında daha sonra incelenebilecek örnekler inşa etmek

Bu iki amacı kısa bir şekilde açıklamak istersek, bu yazıcının uzayda herhangi bir şey basabilmesi demek en doğrusu olur. Üretilen bu örnekler, daha sonrasında Dünya’da üretilen örneklerle karşılaştırılacak ve bu karşılaştırmalardan gelen sonuçlar: bu teknolojinin geliştirilmesinde birinci dereceden veri sağlayacak.

3D Regolith Printer teknolojisi neden önemli?

3D Regolith Printer teknolojisi, özellikle son yıllarda hem NASA hem de ESA tarafından oldukça önem verilen teknolojisi. Bu teknolojiye verilen önemin bu kadar yüksek seviyelerde olmasının temel sebebi; insanlığı Ay ve Mars’a taşıma konusunda inanılmaz kolaylıklar sağlayacak olması.

İlk olarak; İçinde 12 ülkenin bulunduğu ve temel olarak NASA – ESA tarafından yürütülen Artemis projesinde astronotların ay yüzeyinde kalacağı habitatlar, bu 3D yazıcılar tarafından ay toprağıyla üretilecek. Bu yazıcıların tamamen otonom olması, hem de ay yüzeyindeki malzemeleri kullanması Artemis projesi için milyonlarca dolar maliyet tasarrufu sağlayacak. Bunlar dışında, ay üssünün büyümesini oldukça hızlandırılacak.

ESA’nın 3D Regolith Printer Ay üssü projesi | Credit: ESA

To Mars

3D teknolojileri, özellikle Mars’ta sürekli insan varlığını sağlamakta oldukça önemli olacak. Mars gibi zorlu koşullarda astronotların radyasyondan gibi sorunlardan korunması için gerekli olan üsler, bu 3D yazıcılar tarafından mars toprağıyla üretilebilir. Bu üretim şekli, habitat inşasını için gereken malzemeleri tamamen Mars’tan sağlayacağı için koloni’nin Dünya’ya olan bağlığını hatırı sayılır ölçüde düşürecek.

(Ufak bir hatırlatma: sizden ortalama 250 milyon km uzakta olan gezegende insanlı bir koloni kuracaksanız -özellikle gitmeniz ortalama 1 yıl sürüyorsa-; bu kolonin olabildiğince kendi kendini yettirebilmesi gerekir.)

ICON’un 3D Regolith Printer Mars Base testi | Credit: ICON