#

Virgin Galactic’den Zam

Uzay turizminin önemli firmalarından olan Virgin Galactic, eylülde başlamayı planladığı ticari seferler için yeni bilet fiyatlarını açıkladı. 11 Temmuzda ilk yolcular ile birlikte test seferini tamamlayan firma, SpaceShipTwo ile uçmak isteyen müşterilerinin koltuk başına ödemesi gereken yeni fiyatı 450K dolar olarak açıkladı.

Test uçuşu sırasında büyük ilgi uyandıran Virgin Galactic, seferlerinin ön ödeme yapan müşterileri ardından gelecek olan yeni yolcuları için belirledikleri fiyatın yüksek olmadığını belirtirken firmanın 2004 yılında kurulurken belirlediği 250K dolarlık fiyatın, aradan geçen 17 senelik enflasyon sonrası zaten yaklaşık 360K dolara denk geldiği hesaplanıyor. Artan güvenlik önlemleri ve giderler nedeni ile fiyat artışı makul görülürken, bu artışın ilk ödeme yapanları etkilemeyeceği söylendi. Firma eylül ayına kadar en az 1 insanlı sefer daha yaptıktan sonra ödemesini yapmış olan yaklaşık 600 yolcudan başlayarak ticari seferlerine başlayacak.

İlk Fiyat250K Dolar
İkinci fiyat (Günümüz)450K Dolar
Aracın maliyeti (Günümüz)360K Dolar

SpaceShipTwo Nedir?

SpaceShipTwo, Virgin Galactic şirketi tarafından geliştirilen ve üretilen özel bir uzay turizmi uçağıdır. Yaklaşık 450.000 dolarlık bir koltuk başına ücret karşılığında, her seferde maksimum 6 kişiyi yaklaşık 85 km irtifaya taşıyabilir ve dakikalar boyunca bir uzay ortamı yaratabilir.

SpaceShipTwo uzaya çıkarken | Credit: Stanley Creative