#

Lunar Starship

Bu metin, Ay’a Geri Dönüş: LUNAR STARSHIP adlı videomuzun metninden uyarlanmıştır

İnsanlığın Ay’a geri dönüşünde kullanılacak başlaıca araçlardan biri; Orion ile Ay’a giden astronotları Ay yüzeyine indirecek Lunar Starship iniş aracı. SpaceX tarafından yürütülen Starship programının içinde bulunan bu araç, Starship’in varyantlarından biri. Peki, Lunar Starship Ay yüzeyine nasıl insan indirecek, teknik özellikleri neler ve diğer Starship’lerden ne gibi farklılıklara sahip?

Artemis içinde görev

Artemis görevlerinde Lunar Starship’in önemi oldukça büyük. Dünya’dan SLS ile fırlatılıp Orion uzay aracı vasıtası ile Yüksek Ay yörüngesine geldikten sonra astronotlar Ay yüzeyine inmek için Lunar Starship’e geçiş yapcak . Lunar Starship astronotları sadece Ay yüzeyine indirmekle kalmayacak aynı zamanda Ay yüzeyindeki görevleri boyunca astronotlara büyük bir barınak olacak. Ve yüzey görevinin sonunda Lunar Starship astronotları yüksek Ay yörüngesinde bulunan Orion uzay aracına ya da Gateway uzay istasyonuna sağ salim bir şekilde geri getirecek. Lunar Starship Ay yüzeyine insan taşımanın yanı sıra aynı zamanda ay yüzeyine yüksek ağırlıklarda kargoda taşıyabilecek. Starship’in yüksek ağırlıklarda kargo taşıma özelliğini göz önünde bulundurursak Ay yüzey üssünün parçalarının Starship ile Ay yüzeyine taşınması oldukça olası.

Teknik

Lunar Starship, şuan bildiğimiz kadarıyla 3 vakum ve 3 deniz seviyesi Raptor motoruna sahip. Raptor motorları, Lunar Starship’te genel olarak ay yörüngesine ulaşmak için kullanılacak. İnişte ise belli bir mesafeden sonra bu son derece güçlü motorların yüzeyde açacağı krateri önlemek için normal raptorlar kapatılarak yakıt tanklarının hemen üstünde bulunan iniş motorları kullanılacak.

İkinci ana kısım ise yakıt tankları. Tıpkı diğer Starship varyantları gibi lunar Starship’te yakıt olarak sıvı metan ve sıvı oksijen kullanıyor. Ancak Lunar Starship’in en büyük sorunlarından biri de burada başlıyor: Ay yüzeyinde metan ve oksijeni sıvı halde tutmak. Hem metan hem oksijen’in sıvı tutulması için ortalama olarak -150 derece sıcaklık gerekiyor. Lunar Starship’e doğrudan çarpan güneş ışığının Starship’i ısıtacağını düşünürsek; yakıt tanklarının -150 derece kalması için inanılmaz miktarda enerji gerekecek.

Üçüncü kısım ise, belki de Lunar Starship’in en avantajlı olduğu kısım: yük bölmesi. Yörüngede yakıt ikmali sayesinde Starship, uzak mesafelere inanılmaz miktarda yük taşıyabiliyor. Öyle ki, Lunar Starship yapılan yakıt ikmaline bağlı olarak Ay’a 100 tondan fazla yük taşıyabilir ve bu oldukça önemli bir miktar. Lunar Starship’in yük bölmesi ise bu 100 ton yüke ek olarak, Ay’a giden astronotlar için oldukça ferah bir yaşam alanı sağlayabilir. Yaklaşık 20 metre uzunluğunda olan bu bölme bir apartman büyüklüğünde. Bu bölmenin insanlı görevler için nasıl dekore edileceği henüz belli olmasa da, her biri 4 metre yüksekliğinde 5 kata sahip olması oldukça muhtemel. Bu 5 kattan ilki, hava kilidi olarak ayrılmış durumda. Diğer 4 kat ise mürettebatın yaşam destek sistemlerini içeriyor. Ayrıca 5. kat bir adet kenetlenme portuna sahip. Bu kenetlenme portu astronotların Orion uzay aracından ya da Gateway’den Lunar starship’e geçiş yapması için kullanılacak.

Diğer Starship’lerden farkı

Lunar Starship diğer Starshiplerden oldukça farklı bir tasarıma sahip. Görüldüğü üzere Lunar Starhip’te kanat ve kanatçıklar, ısı kalkanı ve metan ve oksijen öncül tankaları gibi Starship’in Dünya’ya geri dönmesini sağlayacak parçalar yok. Lunar Starship’in diğer Starshiplere göre farklı olmasının sebebi ise Lunar Starship’in Dünya yüzeyine geri dönmeyecek olması. Lunar Starship’in bir başka farkı paslanmak çelik gövdenin tamamen beyaz renge boyanmış olması. Lunar Starship sürekli uzayda olacağından ve devamlı güneş ışığına maruz kalacağından dolayı aracın tankında bulunan yakıt ısınarak sıvı halden gaz hale geçecek. Ve bu durumun önlenmesi için Lunar Starship beyaza boyanarak maruz kaldığı güneş ışığını yansıtabilecek ve bu şekilde yakıtının ısınmasını engelleyerek yakıtını sıvı halde tutacak.

Sonuç olarak

Lunar Starship insanlığın tekrardan Ay’a ayak basmasında kritik bir rol oynamakla beraber, insanlığın Ay yüzeyine yerleşmesine büyük bir katkı sağlayacak. NASA’nın Starship’i seçmesi aslında göründüğünden çok daha önemli. Çünkü bu seçim NASA’nın Starship’e güvendiğini gösteriyor ve bu iş birliği sayesinde SpaceX uzun zamanlı derin uzay görevleri için çok büyük bir deneyim elde edecek. SpaceX ve aynı zamanda insanlık Lunar Starship ile Mars’a bir adım daha yaklaşmış olacak.