#

Çin Yaklaşan 2 Görevde Öğrenci Deneylerini Derin Uzaya Gönderecek

Çin’in Ay’ın güney kutbuna yapacağı görevlerde ülke genelindeki öğrenciler tarafından tasarlanan 500’den fazla deneyden birini Ay’a taşıyacak.

Chang’e 7

Çin, Chang’e 7 uzay aracını 2024 yılı civarında fırlatmayı düşünüyor. Bu uzay aracında bir iniş aracı, rover, yörünge aracı, relay uydu ve yüzeydeki kraterlerinin engebeli arazisini incelemek için küçük bir atlamalı uzay aracı içerecek. Misyon, Rusya ile işbirliği içinde bir ay üssü inşa etmeye yönelik planın erken aşamalarından biri.

Öğrenci Deneyleri

Misyonun önemine rağmen, ilkokullardan üniversitelere kadar genç uzay meraklıları tarafından tasarlanan küçük bir deneyi de taşıyacak. CNSA (Çin Ulusal Uzay İdaresi) Haziran 2020’de Chang’e 7 bilim deneyleri için bir çağrı başlattı. 143’ü ilkokullardan, 206’sı ortaokullardan, 217’si universitelerden ve 12’si başka yerlerden olmak üzere 578 tasarım alındı.

CNSA yakın zamanda 20 projenin kısa listeye alındığını duyurdu. Bunlar düşük Ay yerçekiminde bitkileri kullanarak ipekböceği kozası, kuluçka, yosun rehindirasyonu ve oksijen üretimi ile ilgili deneyler içermektedir. Kısa listede kozmik ışınlardan korunmak için de deneyler bulunuyor. Ayrıca uzay aracı, Pioneer ve Voyager misyonlarıyla aynı ruhla derin uzayda “şişede mesaj” taşıyabilir.

Çin’in Ay’ın uzak tarafında devam eden Chang’e 4 görevi, üniversitelerden alınan bir deneyi de beraberinde götürmüştü.