#

NASA’nın yeni uzay giysilerindeki gecikme 2024’te insanlı bir ay inişini imkansız hale getiriyor

NASA’nın başkanlık ettiği Artemis programında Ay yüzeyinde kullanılacak astronot kıyafetleri, yeni bir müfettiş raporuna göre 2025 Nisan ayına kadar uçuşa hazır olamayacak. Uzay kıyafetindeki bu gecikme, 2024 yılında insanlı bir ay inişini imkansız hale getiriyor.

Yeni nesil uzay giysilerinde gecikme

NASA’nın Ay’a geri dönüş projesi Artemis‘te kullanacağı uzay kıyafeti xEMU, hedeflenen tarih olan 2024’te hazır olmayacak. NASA’nın genel müfettişinin yayınladığı yeni raporda açıklanan yeni sonuçlar ve değerlendirmeler, kıyafetin geliştirilmesindeki önemli sorunlar yüzünden 2025 yılının Nisan ayına kadar uçuşa hazır hale gelmesinin imkansız olduğunu belirtiyor. Raporda görülebileceği gibi xEmu’nun hemen hemen tüm temel kavramlarında gecikme yaşanırken, uçuşun ertelenmesine sebep olan asıl sorunlar kıyafeti Ay uçuşuna hazır hale getirme ve ISS’te test etmekte yaşanıyor.

NASA, xEMU’daki sorunların çözülmesi için ve uçuşa hazır 2 prototipin üretilmesi için ilerleyen 4 yılda 600 milyon dolarlık bir bütçe daha ayıracak. Bu rakamla birlikte xEMU’nun NASA’ya maliyeti 1 milyar dolar civarlarında geziniyor.