#

SpaceX Starlink uydularını fırlatmak için Starship’i kullanmak istiyor!

2021 Yılının ilk çeyreğinde Starlink uydu sisteminin ilk aşama planını bitiren SpaceX, Starlink’in ikinci aşaması üzerinde çalışmaya başladı. Daha önce fırlatılan Starlink’lerden daha gelişmiş olacak yeni Starlink uydularının her zamanki gibi Falcon 9 ile fırlatılacağı düşünülse de, görünüşe göre SpaceX daha çok geliştirilme aşamasındaki yeni fırlatma aracı Starship’i kullanmayı düşünüyor. Bugün FCC’nin yayınladığı raporda SpaceX’in FCC’ye (Federal İletişim Komitesi) Starlink uydularını Starship ile fırlatmak için izin istediği ortaya çıktı.

Neden Starship?

SpaceX her ne kadar Falcon 9 ile hızlı bir fırlatma imkanına erişse de, artık işleri bir adım daha öne taşımak istiyor. SpaceX, henüz geliştirme aşamasında olan ve önümüzdeki aylarda ilk kez uzaya gidecek Starship ile oldukça hızlı&ucuz bir şekilde Starlink uydu takımyıldızını tamamlayabilir.

Bu görüşü desteklemek için şu örnekleri verebiliriz: Starship, Falcon 9’a karşı hemen hemen %50 daha z maliyete sahipken; Falcon 9’a kıyasla en az 5 kat daha ağır bir yükü yörüngeye tek seferde götürebilir. Yani Spacex, Starlink fırlatmalarını Falcon 9’dan Starship’e taşıyarak hem 5 kat daha az fırlatma yapacak, hem de bu fırlatmalardan %50 oranında maddi tasarruf elde etmiş olacak.

Ancak burada öne çıkan başka bir sorun ise güvenlik. Falcon 9, yaklaşık 10 yıllık bir süre 122 görev yapmışken Starshi geliştirmenin henüz başında. Ağustos itibariyle SpaceX Starship üzerinde toplam 6 yörünge altı test uçuşunu denedi. İte bu yüzden SpaceX FCC’den, Starship’in yanı sıra Falcon 9 ile de fırlatmalara devam etmek için izin istedi.

Starship yörüngeye bir uydu bırakıyor – Animasyon – Credit: Erc X

SpaceX’in Starlink V2 planı

Starlink ikinci planında işler oldukça büyük bir boyuta ulaşıyor. Öyle ki, Starlink’in ilk planında yörüngeye toplam 1.600 uydu gönderilmişken; ikinci planında tam tamına 30.000 uydunun gönderilmesi planladı. Bu 30.000 uydu için ise büyük çoğunluğu Starship olmak üzere tam 840 görev yapılacak ve yörüngeye giden uydular Dünya etrafında 9 ayrı yörünge düzleminde dönecek.

Starlink Ağustos ayı itibariyle 1600 uyduyla özellikle yüksek enlemlerde daha hızlı olmak üzere; 97.2 Mbps download ve 13.9 Mbps upload gibi oldukça hızlı bir internet imkanını 14 milisaniye kadar gecikme ile (bölgeye göre 210 milisaniyeye kadar değişebiliyor) sağlıyor. Şirketin yörüngeye 30.000 Starlink uydusunu daha gönderdikten sonra elde edeceği hız ise gerçekten akıl almaz durumda.

ADEM EFE

SELAMLARRR