#

Rusya’nın yeni Ay görevi Luna 25 mayıs 2022’ye ertelendi

Gazeta.ru’da yer alan habere göre Rusya’nın yeni Ay görevi Luna 25’in fırlatma tarihi, Ekim 2021’den Mayıs 2022’ye ertelendi. Sovyetlerin efsanevi ay görev serisi Luna’nın devamı niteliğinde olan bu görevin ertelenme sebebi ise Luna 25’in sistemlerindeki sorunlar.

Ertelenme haberi, Rusya’nin bilimsel görevlerini üstlenen ”Rusya Bilimler Akademesi” başkan yardımcısı Yuri Balega tarafından verildi. Aynı bilgi, ay toprağının Dünya’ya teslimi de dahil olmak üzere çeşitli Sovyet gezegenler arası görevlerinde yer alan Akademisyen Mikhail Marov tarafından da doğrulandı. Ancak ertelenme için şuanlık Roscosmos tarafından herhangi bir resmi açıklama yok.

Fırlatmanın gelecek yıla ertelendiğini söyleyebilirim. Büyük olasılıkla – Mayıs. Luna-25 bu yıl Ay’a gönderilmeyecek. Projenin yedinci kez ertelendiği hafızamda.

Akademisyen Mikhail Marov

Luna 25 görevinin ertelenmesi aynı zamanda görevin içeriğini ve önemini de tehlikeye atan unsurlardan biri. Luna 25; gerek teknik sorunlar gerek batı yaptırımlarından dolayı yaklaşık 7 defa ertelendi. Bu ertelenmeler sonucu isveçli bilim adamları, Lina-Exan alı bilimsel cihazlarını Luna 25 yerine Çin’in Ay iniş aracı Chang’e 5’e yerleştirmişlerdi.

45 yıl sonra Ay’a dönüş

Luna 25 aynı zamanda Rusların Ay’a geri dönüşünü simgeliyor. 1970’li yıllarda, soğuk savaşın son bulmasıyla beraber Luna 24 görevinden sonra Sovyetler Luna programı dondurmuş ve Buran – Energia – Polyus üçlüsüne odaklanmıştı. Ancak günümüzde git gide kızışan yeni bir uzay yarışı ile Ruslar yeni bir Ay görevi yapmaya karar vererek Luna serisi üzerine tekrar çalışmaya başladı.

Yeni Luna görevi Luna 25, Ay’ın güney kutbuna inerek özellikle su varlığı gibi pek çok konularda araştırma yapacak.

Resim