#

To Launch: Firefly Alpha ilk kez bir statik ateşleme testini başarıyla tamamladı

Küçük uydu piyasasındaki iddialı şirketlerden biri olan Firefly’ın Alpha roketi, ilk defa bir statik ateşleme testini başarıyla tamamladı! Söz konusu test (Statik ateşleme), roketin motorlar dahil tüm sistemlerin test edildiği bir an olduğu için oldukça önemliydi. Alpha’nın bu testi başarıyla tamamlaması, Firefly’ın küçük uydu piyasasına yelken açmasına izin veriyor.

Statik ateşleme testi nedir?

Statik ateşleme testi, herhangi bir rokette uygulanan önemli anlardan biridir. Ana amacı roketlerin en önemli 2 parçasından ikisinin (Motorlar & Yakıt tankı) test etmek ve işleyişini sınamaktır. Statik ateşlemeler genellikle 5 saniye sürer ve bu süre boyunca roket motorlarını ateşler. Testten gelen sonuçlar roketlerin uçuşa hazır olup olmadığını belirlemekte ana unsurdur.

Alpha statik ateşleme testi esnasında | Credit: Firefly

Firefly’ın Alpha roketi nedir?

Firefly’ın Alpha roketi, küçük uyduları Dünya yörüngesine göndermek için geliştirilmiş hafif sınıf kaldırma roketidir. 6 yıllık bir geliştirme sürecinin ardından, geçtiğimiz nisan ayında roket ilk defa rampaya gitti ve birkaç ay boyunca çoğu önemli testleri tamamladı. Son test olan statik ateşleme ise 3 aylık bir gecikme ile 18 Ağustos’ta tamamlandı ve şirket bu başarıyı 19 Ağustos’ta açıkladı.

Alpha, şimdilik ilk fırlatma tarihi olarak 2 eylülü hedefliyor. Her şey istenilen gibi giderse roket 2 eylülde fırlatılacak ve Firefly için yeni bir dönem başlayacak.

Firefly hakkında daha fazla bilgi için hazırladığımız videoyu izleyebilirsiniz: