#

Çin Uzay İstasyonu taykonotları ikinci uzay yürüyüşü tamamladı

Shenzhou-12 mürettebatı, 20 ağustos tarihinde Çin Uzay İstasyonu’nda (CSS) ikinci uzay yürüyüşünü tamamladı. İki taykonot 6 saatlik bir süre içerisinde yedek bir soğutma sistemi de dahil olmak üzere pek çok cihazın kurulumunu tamamladı.

Görev komutanı Nie Haisheng ve diğer taykonot Liu Boming, 20 Ağustos cuma günü Türkiye saatiyle 3.38’de (00.38 UTC) Tianhe modülünün hava kilidinden dışarı çıktı ve uzayla ikinci kez yüz yüze geldiler. Yaklaşık 7 saat sürmesi planlanan EVA’nın temel hedefleri bilindiği kadarıyla şu şekildeydi:

  1. Yedeğiyle birlikte yeni bir panaromik kamera kurmak
  2. İstasyonun ısı kontrolü için yedek bir pompa
  3. Robotik kola uzay yürüyüşlerinde kullanılmak üzere yeni bir aparat takmak
  4. 2022 baharında gelecek Wentian modülü için hazırlık yapmak.

Taykonotlar ilk olarak robotik kola yönelerek uzay yürüyüşünde kullanılmak üzere yeni bir aparatı başarıyla taktı. Daha sonra robotik kolun yardımıyla istasyonun diğer taraflarına ulaştı. Daha sonra iki astronot farklı amaçlara yöneldi. 6 saat içinde istasyonun ısı kontrolü için yedek bir pompa kuruldu, Panaromik kamera D hazırlandı ve Wentian modülünün kenetlenmesi için gereken düzenlemelerin bir kısmı tamamlandı.

Görev komutanı Nie Haisheng ve diğer taykonot Liu Boming dışarıda bunları yaparken Tang Hongbo ise uzay yürüyüşünü koordine etmek için istasyonun içinde kaldı.

China Space Statiton (CSS)

CSS, şu anda LEO’da yapım aşamasında olan bir uzay istasyonudur. Tamamlandığında, istasyon Uluslararası Uzay İstasyonu’nun kütlesinin kabaca beşte biri kadar olacak. İnşaat, 29 Nisan 2021’de yaşam destek sistemine sahip üç mürettebat üyesini barındırabilen merkez modül Tianhe’nin bir Long March 5B roketiyle fırlatılmasıyla başladı.

Shenzhou 12 görevi, istasyonu inşa etmek için 2021-2022 arasında planlanan ve 3 modül, 4 kargo uzay aracı ve 4 mürettebatlı görev içeren yol haritasıyla, plananan 11 görevin üçüncüsü. Tamamlandığında istasyon üç modülden oluşacak, ancak 6’ya genişleme kabiliyetine sahip ve en az 10 yıl hizmet vermesi bekleniyor.

China's Space Station Plans In Powerpoint: A Closer Look At Tiangong 3