#

Uzaydan Dünya’ya Enerji Göndermek?

Soğuk savaşın en sert yıllarında ABD’nin petrol üretici ülkelerle yaşadığı krizler nedeniyle böyle bir proje düşünülmüştü. Proje, üretilecek olan kilometrelerce uydunun sağladığı güneş enerjisini Dünya’ya göndermek üzerineydi. Projeyi ABD Enerji Bakanlığı ile NASA ortak yürütüyordu. Plana göre yer durağan yörüngeye uydular gönderilecek ve bu uydular da kesintisiz olarak yenilenebilir enerjiyi Dünya’ya ABD’nin yoğun elektrik ihtiyacı olan bölgelerine kurulacak 10 kilometrelik antenler vasıtasıyla elektrik şebekelerine aktaracaktı.

Uydular ABD’nin 2030’a kadar elektrik ihtiyacını karşılayabilicekti. Uyduların uzunluğu 10 kilometre genişliği ise 5 kilometre olacaktı. Uyduların ağırlığının 50 ton civarında olması planlanmıştı. Uydular yer durağan yörüngede astronotlar ve inşaat robotları ile inşa edilecekti. Ayrıca uydulardan elde edilen enerjiyi Dünya’ya göndermek için 1 kilometre çapında mikro dalga anteni bulunacaktı.

Neden Hayata Geçmedi

Bunun en büyük nedenlerinden biri tabiki projenin maliyeti ve teknolojinin yetersiz olmasıydı. O yıllarda ABD uzaya en fazla SaturnV ile Skylab İstasyonu’nu taşıyabilmişti. Böyle devasa bir yapıyı uzaya çıkarabilecek imkanları yoktu. Planlanan bu santralde 1000 kişinin çalışması gerekiyordu. O yıllarda böyle bir şey imkansız ve çok tehlikeliydi. Yüzlerce kişiyi hızlı, güvenli ve ekonomik bir şekilde uzaya taşımak günümüzde bile mümkün değil. Ayrıca dönemin hükümeti bu projeye kaynak ayırmayı azalttı. Daha sonra ABD’nin petrol üretici ülkelerle yaşadığı kriz sona erdi. Bu nedenle proje tamamen rafa kalktı.

Peki Günümüzde Böyle Bir Proje Var mı ?

Özellikle Japonya olmak üzere bazı kurum ve kuruluşlar bu proje üzerinde hala çalışıyor. Yeni tasarımlarda büyük mikro dalga antenleri yerine lazerlerle veya büyük çaplı camlarla elde edilen enerjinin Dünya’ya gönderilmesi planlanıyor.

Ayrıca geçtiğimiz aylarda Pentagon için çalışan bilim insanları uzaydan Dünya’nın herhangi bir yerine enerji aktarabilen güneş panelini başarıyla test etti. Geçen yıl X-37-b uzay aracıyla fırlatılan bu güneş paneli dünya atmosferinden geçmeyen güneş ışığından gelen enerjiyi yakalıyor. Şuan için sadece 10 watt’lık enerjiyi yakalayıp dünyaya aktarabiliyor olsa da bu sayı ilerleyen yıllarda daha da artabilir.