#

Bakan Varank Türkiye’de Starlink kullanılması için yeşil ışığı yaktı

24 ağusosta Bilişim Vadisi’nde düzenlenen ve Türkiye’nin ilerleyen 4 yıl içerisindeki yapay zeka stratejisinin açıklandığını konferansta, Starlink’in Türkiye’de kullanılmasına adına oldukça heyecan verici bir detay paylaşıldı. Konferans’ın sonunda Shiftdelete ile Bakan Varank arasında geçen röportaj’da Starlink’in Türkiye’de kullanılması için hazırlıkların yapıldığı, BTK ile görüşmelerin sürdüğü ve Bilişim Vadisi’nden yakında önemli bir bilgi gelebileceğini söyledi. Daha fazla bilgi ise şu anlık gizli durumda.

Starlink Türkiye’ye ne katabilir?

Starlink özellikle interneti uzaydan sağlaması sayesinde altyapı açısından oldukça önemli avantajlara sahip. İnternet bağlantısı için sinyaller yerden ortalama 400 km yüksekten geldiği için herhangi bir kablolamaya veya ek bir altyapıya ihtiyaç duymuyor. Bu da, eğer bir Starlink anteni sahibiyseniz ister evde ister anadolunun herhangi bir dağında; nerede olursanız olun sizin internete sahip olmanızı sağlıyor. Bu avantaj, Türkiye’nin internet için harcadığı önemli derece bütçeden tasarruf edilmesini sağlayabilir.

Ayrıca Starlink ile sahip olacağınız internetin hızı, şuan Türkiye’deki ortalama internet hızından en az 3 kat fazla olacaktır. Öyle ki Starlink, şuanlık yüksek enlemderde daha hızlı olmakla beraber 196 mbps download ve 15 upload hızında internet sağlayabilir. Bu hızın ilerleyen yıllarda daha fazla uyduyla gönderilmesiyle artacağını düşünürsek oldukça etkileyici.

Starlink’in cep yakan fiyatlandırması

Starlink, hem uydu üretilme hem de uyduyu fırlatma maliyetlerinden dolayı Türkiye için cep yakan bir fiyata sahip. Starlink interneti için aylık üyelik fiyatı şuanda 100 dolar (850 TL) olmakla beraber, internet sağlamak için gereken kitin fiyatı ise 500 (4.250 TL) dolar fiyatında. Yani üç ay Starlink kullanmanın maliyeti, kit ile beraber 6.800 Türk lirasına veya 800 dolara denk geliyor.

Peki, bu fiyatın makul seviyelere gelmesi için bölgesel fiyatlandırma yapılabilir mi? Açıkçası bu pek mümkün görünmüyor. Elon Musk geçtiğimiz aylarda bu soruya olası değil şekilde cevap vermişti. Çünkü Starlink şuan her yönden SpaceX için zarar anlamına geliyor. Bilinmeyen üretim maliyetleriyle birlikte her bir Starlink uydusu, fırlatma maliyetleri dahil olmak üzere SpaceX’e 500.000 ile 800.000 dolar arasında bir bütçeye mal oluyor. Yörüngeye şuana kadar 1.600 uydu gönderildiğini hesap edersek bu 800.000.000 – 1.280.000.000 dolar arası bir maliyet anlamına geliyor. Buna karşılık SpaceX, şuanda Starlink kullanan 100.00 kullanıcıya sahip; bu da SpaceX’in toplam 50.000.000 dolar (satılan kit) ve ağustos itibariyle her ay 10.000.000 milyon dolar net gelir sağladığı anlamına geliyor. Kısacası SpaceX Starlink’ten bir hayli zararda.

SpaceX 60 yeni Starlink uydusunu uzaya gönderiyor. Her bir fırlatma 50.000.000 dolardan daha az bir maliyete sahip.

Starlink nedir?

Starlink şu anda, onaylanmış bölgelerdeki herkesin sipariş vermesine olanak tanıyan “Better Than Nothing Beta” aşamasındadır. Starlink tamamlandığında, girişimin yıllık 30-50 milyar dolar kar etmesi bekleniyor. Bu kâr, büyük ölçüde SpaceX’in iddialı Starship programını ve Mars Base Alpha’yı finanse edecek.

Mars Base Alpha | Credit: SpaceX