#

STP-27AD1 | Astra Rocket 3

Görev Adı :STP-27AD1
Fırlatma Zamanı :20 Ağustos 2021
Şirket :Astra
Müşteri :ABD Space Force
Roket :Rocket 3
Rampa :Pasifik Uzay Tesisi Pad 3B, Kodiak, Alaska
Yük Kütlesi :Bilinmiyor, maksimum 25 kilogram
Yük Amacı :kütle simülatörü
Yörünge :Alçak Dünya Yörüngesi (LEO)
Hava Durumu :Bilinmiyor
Bu görev :3. Rocket 3 Görevi
2021 içinde 1. Astra görevi

83. Tüm dünyada yörünge denemesi
İzle :Uzay Çağında Yolculuk – Astra
Tüm bunlar ne anlama geliyor?

Astra, iki başarısız görevin ardından Rocket 3’ün 3. görevine hazırlanıyor. STP-27AD1, ABD Uzay Kuvvetleri’nin Space Test Program’in (STP) bir parçası olarak Savunma Bakanlığı için yapılacak iki test görevinden ilkidir Alaska’nın Kodiak’taki Pacific Spaceport tesisinde yer alan Launch Pad 3B’den kalkacak roket; Astra’nın üçüncü yörünge denemesini simgeliyor.

STP-27AD1 Nedir?

Uydu askeri bir sınıflandırmaya sahip olduğu için uydu hakkında pek fazla bilgi bilinmiyor. Ancak bildiğimize göre uydu, Astra Rocket 3’ün kapasitesini test etmek için bir kütle simülatörü olarak görev yapacak. Ayrıca, planlanan iki fırlatmadan ilki. İkinci görev, STP-27AD2 adıyla bu yıl içinde olacak.

Erken Başarısızlıklar

Astra, şimdiye kadar yörüngeye ulaşmak için iki farklı roket fırlattı. İlki, fırlatma sırasında kontrol sorunları yaşadı ve karaya geri düştü. İkinci denemede ikinci aşama yörüngeyi 500 m/s gibi küçücük bir rakamla kaçırdı ve atmosfere geri girdi.

  • Roket 3.0: Yakıt deposu boşaltılırken valfin açık kalması nedeniyle patladı
  • Roket 3.1: Kontrol sorunları yüzünden karaya düşerek patladı
  • Roket 3.2: Çoğunlukla başarılı olmak üzere, ikinci aşama yörüngeyi 500 m/s ile kaçırdı

Astra, bu sefer yörüngeye ulaşacağına emin. Rocket 3.2’nin başarısızlığının ardından, ikinci aşamanın verimliliği yakıt karışımı değiştirilerek arttırıldı.

Rocket 3’te yenilenen şeyler

Astra, Rocket 3.2’nin başarısızlığı ardından bir dizi yenileme yaptı. Bu yenilemeler kapsamında ikinci aşamanın oksitleyici karışımında değişikliğe gidilerek verim arttırıldı. Yapılan ikinci yenilik ise, CEO Chris Kemp’in NASA Spaceflight ile olan röportajında dile getirilen ilk aşamanın uzatılması oldu. Bunlar dışında yapılan yenilikler ise gizli durumda.

Rocket 3.2, Pad 3B’den kalktıktan hemen sonra | Credit: John Kraus
Astra Rocket 3 Nedir?

Rocket 3, Astra’nın küçük uyduları fırlatmak için geliştirdiği aracın üçüncü versiyonudur. 11,6 metre yüksekliğe ve 1,32 metre çapa sahip olmakla beraber; 500 km SSO’ya 25 kilogram yükü taşıyabilir.

İlk aşamasında; elektriksel turbo pompaya sahip, yakıt olarak kerosen ve oksijen kullanan Delphin motorlarından 5 tane bulunur ve bu sayede kalkış esnasında 145 kN itki üretebilir. İkinci aşamasında vakumda 3,1 kN itki üretebilen bir adet Aether motoru bulunur. Ancak Astra’nın gizlilik politikası yüzünden her iki motorunda verimlilik gibi detaylı bilgi bulunmamakta.

Astra Rocket 3 ilk aşamasında metal bir dış çevreye sahip ve bu onu diğer küçük uydu roketlerinden ayırıyor. Rocket 3’ün başka bir özelliği ise sıradan bir nakliye aracıyla bile taşınabilecek olmasıdır. Ayrıca roketin basitliği ve küçüklüğü sayesinde, fırlatmaya küçük bir yer ekibi ile 1 hafta da hazır hale gelebilir. Astra, bu süreyi ilerleyen yıllarda 24 saate düşürmeyi hedefleyerek hızlı bir fırlatma programına ihtiyaç duyan müşterileri çekmeyi amaçlıyor.

Rocket 3.2, Pad 3B’den kalktıktan hemen sonra | Credit: John Kraus