#

Üretilecek son Atlas 5’te satıldı

Tory Bruno, ULA’nın elinde kalan tüm Atlas 5’lerin tükendiğini ve geriye satın alınabilecek herhangi bir Atlas 5’in kalmadığı söylediAtlas 5’in artık üretilemeyecek olmasının en temel sebebi ise motorlar. Ruslardan ithal edilen RD-180 motorları, son 5 yılda Amerika ile Rusya arasında gergin ilişkiler nedeniyle son buldu ve son RD-180’ler 2021 Nisan ayında Amerika’ya getirildi.

Atlas V, emekli olmadan önce 29 uçuş daha yapacak. Bu görevlerin arasında çoğunlukla ordunun fırlatmaları haricinde birde Amazon’un uydu internet projesi “Project Kuiper”ın 12 fırlatması bulunuyor.

İlk olarak 2002’de uçan Atlas V, %100 başarı oranıyla ULA’ın en güvenli roketidir. Ayrıca Mars’a yönelik tüm robotik görevleri de dahil olmak üzere NASA’nın önemli görevlerini fırlatmış olan bir rokettir. Ancak ABD 2014 yılında Kırım’daki olaylar sebebiyle Rusya’ya yaptırım uyguladı ve Kongre, Hava Kuvvetlerini Rus yapımı RD-180 motorları nedeniyle Atlas V’e olan bağımlılığını sona erdirmeye yönlendirdi. Bunun sonucunda oluşan yasa, 2022 yılına kadar Pentagon’un fırlatmaları için Atlas V’i kullanmayı bırakmasını gerektiriyor.

RD-180 Motorları

Atlas V’in emekliliğe doğru gitmeye başlamasının tek sebebi RD-180 motoru hakkında olan bu olaylar değildi. ULA’ın Ordu sözleşmelerindeki tekelini yok eden Falcon 9 roketi ile rekabet etmesi gerekiyordu. Bu amaçla Atlas V’in fırlatma maliyetini 187 milyon dolardan 157 milyon dolar civarına kadar düşürebildiler, ancak Falcon 9’un yaklaşık 62 milyon dolarlık fırlatma maliyetine yaklaşamadılar. Kısaca şuanda ordunun sözleşmeleri için çalışan 2 güçlü rakipler ve Atlas V güvenilirliği, Falcon 9 ise ucuzluğu temsil ediyor.

Tüm bunlar bir yana ULA, Atlas V’in yerini doldurması için 2014 yılında “Vulcan Centaur” adlı yeni roketlerini duyurdu(ilk uçuşunun 2022’de olması planlanıyor). Bu roket “Smart Reusability” adlı özelliğiyle öne çıkıyor. Smart Reusability roketin toplam maliyeti içerisinde diğer parçalardan çok daha pahalı olan motorları kurtarmayı amaçlayan bir yeniden kullanılabilirlik biçimi. Ayrıca Vulcan roketi üzerinde 2. aşama olarak yer alacak olan Centaur V, dünyanın en verimli 2. aşaması olacak.

ABD Ordusunun fırlatmalar için kullanacağı en iyi roketler olan Vulcan ve Falcon Heavy

Değişim bu sektörün bir parçasıdır, yenilik yapmayanlar ve yeni teknolojileri kullanmayanlar eninde sonunda geride kalacaktır. Atlas V’ten Vulcan Centaur’a geçişte ULA’ın yeni teknolojilere uyum sağlayabilen bir şirket olduğunu gösterir..