#

Ispace yeni iniş aracını tanıttı

Ay iniş araçları geliştiren Japon şirketi Ispace, daha büyük ve gelişmiş aracını tanıttı.

Ispace 23 Ağustos’ta düzenlenen 36. Uzay Sempozyumu’nda yeni iniş aracının tasarımını paylaştı. 2. Seri olarak adlandırılan bu aracın şirketin 3. göreviyle 2024’te Ay’a gönderilmesi planlanıyor.

Aracın özellikleri

2. Serideki en büyük geliştirme yük kapasitesinde yapıldı. Öyle ki şirketin 2022 ve 2023’te görev yapacak ilk aracı Ay’a 30 kilogram taşıyabilirken 2. Seri, Ay yüzeyine 500 kilogram veya yörüngesine 2 ton yük taşıyabilecek. Aracın uzunluğuysa 2.7 metredir.

Artan yük kapasitesinin yanı sıra iniş aracı 2 haftalık Ay gecesine dayanıklı olarak tasarlanıyor. Araç sadece Ay’ın yakın tarafına değil uzak tarafına ve kutuplarına da inebilecek. 2. Serinin bu özelliğe sahip ilk ticari iniş araçlarından biri olması bekleniyor. Şirket bunun için özel bir iletişim yeteneği geliştiriyor. Ayrıca araç çeşitli yükleri bir arada taşıyacak modüler bir tasarıma sahip. Bu sayede daha geniş müşteri kitlesine hitap edilebilecek.

Neden yeni araç?

Ispace Amerika’nın CEO’su Kyle Acierno’nun açıklamasına göre yeni iniş aracı için birçok müşteriyle anlaşma yapıldı.

Daha büyük iniş aracını geliştirmemizin nedenlerinden biri, ticari pazarda gördüğümüz artan iştahı karşılamak

Kyle Acierno

Ayrıca 2. Seri tamamen Amerika Birleşik Devletleri’nde tasarlanacak ve inşa edilecek. Bunun nedeni Ispace’in NASA Ticari Ay Yükü Hizmetleri (CLPS) gibi programlara girmek istemesi. Şirket bu amaçla aracı CLPS’de bulunan Drapper ile geliştiriyor. Araç, Ay’ın her bölgesine iniş yapabilme kabiliyetiyle Artemis Programı’ndaki robotik görevlerde önemli bir yere sahip olabilir.

Şirketin gelecek görevleri

Ispace’in ilk Ay görevinin önümüzdeki yıl Falcon 9 roketiyle yapılması planlanıyor. Bu uçuşta Ispace 1. Seri aracı, BAE’nin Rashid roverı ve çeşitli müşterilere ait yükler bulunacak. Bu görevde kullanılacak aracın son montajı Almanya’da yapıldı. Şirketin ikinci görevinin ise yine Falcon 9 roketiyle 2023’te yapılması bekleniyor.