#

NASA’nın Ay’a dönüşünü simgeleyen Artemis 1, 2022 baharına kadar ertelenebilir

İnsanlığın Ay’a ilk defa ayak bastığı Apollo programından 40 yıl sonra Amerika, insanlığı tekrar Ay’a götürmek için bu sefer Artemis programı üzerine çalışıyor. Artemis programının ilk görevi Artemis 1’in her ne kadar bu yılın sonlarında yapılması planlanıyor olsa da; NASA içinden bir kaynağa göre corona vakalarındaki artış ve SLS’in test programındaki gecikmeleri nedeniyle 2022 baharına ertelenmesi kuvvetle muhtemel.

Ertelenme haberi bugün tecrübeli bir yazar olan Eric Berger tarafından verildi. Eric Berger’ın NASA içindeki gizli bir kaynaktan aldığı bilgiye göre SLS’in fırlatmaya hazırlanması ve Artemis 1 görevinin başlaması için en iyi senaryo 2022 yılının ilk baharı. Ajansın görev programının 2 ay gerisinde kaldığı ve git gide artan Covid-19 vakaları göz önüne alınırsa, bu tahmin oldukça tutarlı.

NASA içinden başka bir kaynak olan Kathryn Hambleton da NASA yönetiminin program içinde bazı kaymaları öngördüğünü söyledi. Hambleton’a göre NASA, Artemis 1’in yeni fırlatma tarihi için yakında yeni bir açıklama yapmayı planlıyor.

Ajans, Florida bölgesindeki kötü hava şartlarını ve covid-19 vaka artışlarını takip etmeye devam ediyor, bu şartlar görev programımızı etkiliyor. Adım adım ilerleyerek, ekibimizi mümkün olduğunca güvende tutarken fırlatmaya doğru ilerliyoruz.

Kathryn Hambleton
Artemis 1’in güncel durumu

NASA’nın Florida teknisyenleri şuanda VAB’ta bulunan SLS roketi üzerinde titreşim testleri üzerine çalışıyor. Bu titreşim testleri, SLS’in fırlatma esnasında maruz kalacağı titreşime nasıl tepki vereceği görmek için yapılıyor. Aynı zamanda bu testten gelen verilen uçuş yazılımında da kullanılacak. Ancak bu titreşim testlerinin mevcut plana göre temmuz ayında yapılmalıydı. Bu, programda 2 aylık bir sapmanın olduğunu açık bir şekilde gösteriyor.

Titreşim testleri tamamlandıktan sonra Orion, SLS ile birleştirilmek üzere VAB’a gidecek. Birkaç haftalık bir birleştirme sürecinin ardından ekipler SLS’i LC-37B’ye götürerek WDR testine tabi tutacak. Yakıt tanklarının test edildiği bu testten sonra SLS VAB’a geri dönecek ve fırlatma için hazırlanmaya başlayacak. Güncel şartlar altında WDR testi için en muhtemel durum şuanlık kasım ayı başları gibi duruyor.

WDR testinde herhangi bir sorun olmadığı takdirde, Artemis 1 için muhtemel fırlatma tarihi 15 şubat ile 15 mart arası düşünülebilir. Elbette bu tarihteki en büyük etken, teknik sorunlardan ziyade Covid-19’un derin etkileri.

Titreşim testleri esnasında SLS | Credit: NASA