#

Dream | Alpha

Görev Adı :Dream
Fırlatma Zamanı :3 Eylül 2021 04.00 – 08.00 | 01.00 – 05.00 UTC
Şirket :Firefly Alpha
Müşteri :Pek çok özel şirket
Roket :Alpha
Rampa :SLC-2, Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü, ABD
Yük Kütlesi :Bilinmiyor, maksimum 800 kg
Yük Amacı :Pek çok farklı uyduyla farklı amaçlar
Yörünge :Alçak Dünya Yörüngesi (LEO), 138° eğimde 300 km irtifa
Hava Durumu :%100 GO
Bu görev :1. Alpha görevi
2021 içinde 1. Firefly görevi

86. Tüm dünyada yörünge denemesi
İzle :Uzay Çağında Yolculuk – Everyday Astronout
Bütün bunlar ne anlama geliyor?

Firefly, yeni yörüngesel roketi Alpha’nın ilk fırlatmasına hazırlanıyor! Alpha, ABD’deki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden kalkacak ve 300 km’lik bir alçak dünya yörüngesine ulaşmayı deneyecek. Bu, Alpha’nın ilk görevi olduğu için pek çok aksilik yaşanması kuvvetle muhtemel.

Firefly Aerospace nedir?

2014 yılında aslen Firefly Space System olarak Firefly, ilk başlarda yörüngeye 400 kg taşıyabilecek bir Alpha roketi üzerinde çalışıyordu. NASA’dan bir fırlatma sözleşmesi de dahil olmak üzere pek çok sözleşme kazanmasına rağmen; büyük bir yatırımcının BREXIT’in finansal etkileri nedeniyle A Serisi finansman turunu bırakmasının ardından 2016 yılının sonlarında iflas etti. 2017 başlarında iflasını ilan ettikten sonra, Max Polyakov adlı bir rus yatırımcı tarafından tamamen satın alındı. 2017’nin mayıs ayında Firefly Aerospace adıyla tekrar çalışmaya başlayan şirket; yörüngeye 1000 kg taşıyabilen yeni Alpha roketi üzerinde çalışıyor

İflastan 4 yıl sonra Firefly, şimdilerde 475’ten fazla çalışana ve 2023’te Ay’a inmek için 93 milyon dolarlık bir finansmana sahip. Yakın zamanlarda 1 milyar dolarlık bir Finansman Turu A’yı tamamladı ve fırlatma kulübüne katılmaya emin adımlarla ilerliyor.

Şirket, ilk fırlatmasını 3 eylül sabah saatlerinde yapacak. Bu Alpha’nın ilk fırlatması olmakla beraber roketin üzerindeki Anka kuşu Firefly’in yeniden doğuşunu simgeliyor.

Firefly Alpha nedir?

Firefly Alpha, Firefly Aerospace tarafından geliştirilen ve üretilen küçük uydu fırlatma roketidir. Alçak dünya yörüngesine 1.000, kutupsal yörüngeye 630 kg yük kapasitesi ile en güçlü küçük uydu fırlatma araçlarından biridir. Tamamen karbon kompozitten üretilmiş olmakla beraber 29 metre uzunluğa ve 1,8 metre çapa sahiptir.

Firefly Alpha (sağda) ve RocketLab Electon’un (solda) boyut karşılaştırması. 
(Crediti: Stanley Creative)
İlk aşama

Alpha’nın ilk aşaması, kalkışta toplam 736 kN itki üretebilen 4 Reaver 1 motoruna sahiptir. Her reaver 1 motoru, 298 saniyelik bir verimliliğe sahip olmakla birlikte yakıt olarak kerosen ve oksijen kullanır. 4 Reaver’in kerosen ihtiyacını karşılamak için ilk aşamada 2 büyük kerosen ve oksijen tankı mevcuttur.

İkinci aşama

İkinci aşama, 75,6 kN itki üretebilen bir adet Lightning 1 motoru kullanır. 324 saniyelik bir verimliliğe sahip olmakla beraber yakıt olarak kerosen ve oksijen kullanır.