#

FAA Virgin Galactic’in uçuş iznini kaldırdı

Virgin Group’un uzay turizmi şirketi Virgin Galactic’in uçuş izinleri, geçtiğimiz temmuz ayında içlerinde Virgin Group’un sahibi Richard Branson’un da bulunduğu demo uçuşu sırasında yapılan bir ihlal nedeniyle askıya alındı. FAA raporuna göre, görev sırasında uçak rotadan çıkmasına rağmen pilotlar tarafından uçağın irtifası arttırılmaya devam ettirildi. Şirketin prensiplerine göre uçağın bu durumda piste geri indirilmesi gerekiyordu.

Bu rota sapmasının ardından FAA durum hakkında soruşturma açtı ve bu soruşturma bitene kadar Virgin Galactic’in uçuş yapmasını yasakladı. Ayrıca The New Yorker’da yayınlayan rapora göre, ayrılmadan dakikalar önce önemli bir sorun olduğuna işaret eden bir sarı ışık yanmıştı. Ateşlenmeye saniye kala bu ışık kırmızıya döndü ve bu noktada pilotların ateşlenmeyi iptal etmesi gerekliydi. Pilotların aldığı bu risk, atmosfere yeniden giriş sırasında geminin yeterli hızı almamasıyla sonuçlanabilir ve uçak pist kaçırabilir; dolaylı olarak 6 kişinin ölümüne sebep olabilirdi.

2014 yılındaki SpaceShipTwo kazası. Kanat tutumlarında meydana gelen hata nedeniyle uçak kontrolden çıkmış ve 1 pilot hayatını kaybetmişti.

Peki, Virgin Galactic bu riski ne için aldı? Sorunun cevabı aslında oldukça kolay: şov. Richard Branson Unity 22 görevini, ondan sadece 9 gün sonra uzaya çıkan Jeff Bezos’a üstünlük kurmak için planlamıştı. Öyle ki Jeff Bezos 20 temmuzda uzaya gideceğini açıkladıktan kısa bir süre sonra Richard Branson da kendi hedefini açıklamıştı. Bu hedef ise kendisinin söylediği gibi Jeff Bezos’tan önce yapılacak bir görevdi.

Eğer pilotlar sarı ve kırmızı ışığı gördüğünde uçuşu iptal etseydi muhtemelen bir sonraki deneme Jeff Bezos’un uzaya gidişinden daha sonra yapılabilecekti. Yani kısa olarak Virgin Galactic, Jeff Bezos’tan sonra uzaya gitmek yerine 6 mürettebatını kaybetmeyi göze aldı.