#

Alpha ilk görevinde yanlış giden şey neydi?

Geçtiğimiz 3 eylül tarihinde Firefly, bizim de uzun süredir heyecanla beklediğimiz Alpha’nın ilk fırlatmasını tamamladı. Ancak görev, gerek şirketin gerek roketin henüz bir tecrübeye sahip olmamasından dolayı uçuşun 2 dakika 30. saniyesinde infilak etti. Aslına bakacak olursak bu başarısızlık, roketin ilk uçuşu olduğunu için beklenen bir durumdu.

Peki, Alpha’nın ilk fırlatmasında yanlış giden şey neydi?

Motor sorunları

Alpha’nın ilk fırlatmasındaki asıl sorun, aslında roketin en karmaşık ve hata olma olasılığı en yüksek yerden kaynaklanıyor: motorlar. Kalkıştan yaklaşık 15 saniye sonra, ilk aşamadaki 4 Reaver 1 motorlarından 2. seri nolu motora yakıt gönderen boru hattı henüz bilinmeyen bir nedenle kapandı. Uçuş sırasında geriye 3 motorun kalması, gün yüzünde her ne kadar itki gibi sorunlara neden olsa da başta bir etki alanı ise itki yönlendirme yada diğer adıyla gimbaldaydı.

Alpha, tıpkı diğer Amerikan roketleri gibi itki yönlendirilmesini ana motorların yönlerini değiştirerek sağlıyor. Ancak uçuşta geriye 3 motor kalması, bu itki yönlendirme oranını yetersiz kıldı. Alpha her ne kadar süpersonikten önce kendini idare edebilse de, kontrolün en zor olduğu an olan süpersonik evresinde yetersiz itki yönlendirme nedeniyle roket kendini dengelemeyi başaramadı; hızlı bir şekilde kontrolü kaybetti ve 10 saniyeden kısa bir süre sonra FTS tarafından güvenlik için patlatıldı.

İlk aşamadaki 4 motordan birinin neden kapandığı ise henüz belli değil. Firefly’ın uçuştan elde ettiği veriler ile birlikte ilerleyen günlerde konuya bir açıklık getirmesi kuvvetle muhtemel.

Firefly için büyük bir başarı

Görev, her ne kadar başarısız olarak nitelendirilse de aslında bu uçuş Firefly için oldukça önemli veriler sağladı. Alpha’nın ilk fırlatmasından gelen veriler mühendislerin nelerin yanlış olduğunu anlamasına yardımcı olacak ve bu, Alpha’nın bir sonraki uçuşta yörüngeye ulaşma ihtimalini kuvvetle arttıracak.

Alpha’nın ikinci uçuşu sırasında yörüngeye ulaşma olasılığını büyük ölçüde artıracak çok sayıda uçuş verisi elde ettik. Kısacası oldukça başarılı bir ilk uçuşu tamamladık.

Firefly Alpha
Firefly’ı gelecekte ne bekliyor?

Doğrusunu söylemek gerekirse Firefly, özellikle fiyat açısından gelecek vadeden şirketlerinden biri. İlerleyen aylarda şirket, bu uçuştan gelen veriler ile reaver 1 motorları üzerinde bazı değişiklikler yapması kuvvetle muhtemel. Buna ek olarak uçuşta karşılaşılan ikincil dereceden sorunları gidermek için Alpha’nın teknik dizaynında da bazı değişiklere gidilebilir. Tüm bu süreçlerin ve iyileştirmelerin ardından Alpha 2022 yılında ikinci bir uçuş deneyecek.